Atrakcje Portugalia

wpis w: Portugalia | 0

1. Porto

Porto


2. Aveiro

Miasto zwane Wenecją Portugalii, ze względu na przecinające je kanały rzeczne. Będzie świetnym miejscem na postój w drodze z Porto do Lizbony. Podczas około godzinnego spaceru po centrum miasta możemy nacieszyć oczy widokiem „weneckich łodzi” pływających się po wodnych kanałach, a wszystko w otoczeniu pięknie zdobionych budynków. Ponadto możemy zobaczyć kilka zabytkowych kościołów, malowniczych uliczek oraz zjeść portugalskie przysmaki w jednej z piekarni.

Wskazówki:

– jako centrum miasta i punkt, z którego rozpocząć zwiedzanie ( spacerowanie) można przyjąć Museu da Cidade de Aveiro,

– w centrum można spokojnie znaleźć miejsce parkingowe (parkingi płatne),

– więcej informacji o miejscowości na stronie tutaj 

 

Aviero


3. Coimbra

Miasteczko studenckie – obowiązkowy punkt dla podróżujących po kraju. W moim przekonaniu, najwięcej uwagi należy poświęcić wzgórzu, na którego szczycie znajduje się Uniwersytet Coimbra. Fasady budynków Universidade Velha oraz lokalizacja pasują bardziej do świat baśni, niż nauki. Dodatkowo na placu Uniwersyteckim znajduje się Biblioteca Joanina, która jest atrakcją nie tylko dla moli książkowych. O jej niezwykłości decyduje barokowy styl oraz bogate zdobienia trzech ogromnych sal, z których się składa. Atmosferę magii podsycają studenci ubrani w charakterystyczne stroje, w których skład wchodzi długa czarna peleryna – inspiracja dla autorki książek o przygodach Harrego Pottera.

Polecam spacer malowniczymi uliczkami, aby napotkać na swej drodze takie kościoły jak:

Igreja de São Tiago

Igreja de Santa Cruz

Dodatkowo, jeśli mamy czas zachęcam do wizyty w ogrodzie Jardim Botânico da Universidade de Coimbra, gdzie pośród alejek możemy zobaczyć różnorodne i niespotykane na co dzień gatunki roślin.

Wskazówki:

-więcej informacji na stronie o miasteczku tutaj

– do biblioteki Joanina można wejść do godziny 17:00 /18:00.

Uniwersytet Coimbra


4. Lizbona

Pomnik Odkrywców

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5. Sintra

Park Pena


6. Fatima

Czy to miejsce tylko na ludziach głębokiej wiary może zrobić wrażenie? Okazuje się, że nie. Sanktuarium wraz z placem robi duże wrażenie chociażby ze względu na swoją wielkość. Dodatkowo mozna tutaj odczuć „dziwną” atmosferę zadumy i spokoju. Uczestniczyliśmy w wieczornym różańcu na placu (22:00) odmawianym w czterech językach – w tym polskim, co było dla mnie ciekawym przeżyciem. Niestety nie udało nam się wejść do głównego gmachu kościoła, ponieważ trwał w nim remont, niemniej jednak warto było odwiedzić Fatimę.

Fatima


7. Cabo da Roca

To najbardziej wysunięty na zachód kawałek Europy, uznawany dawniej za „krawędź świata” i tak też wygląda. Wysokie klify sięgające po horyzont, latarnia morska,  ocean, promienie słońca otulone chmurami i gwarantuję, że nigdy nie zapomnicie tego mijsca.

Wskazówki:

– obowiązkowe miejsce na zachód słońca !

– nie dajcie się ponieść wyobraźni i uważajcie na strome klify,

– mapa tutaj.

Cabo da Roca sunset


8. Algarve – plaże

Wybrzeże Algarve, to region – chciałbym powiedzieć, najpiękniejszych plaż w Europie jednak nie mi to oceniać. Klifowe wybrzeże poprzecinane piaszczystymi plażami, oraz wyłaniające się z dna oceanu wielkie płyty skalne tworzą z Algarve unikat na skalę światową. Poniżej plaże i miejsca, które wybrałem na podstawie własnych doświadczeń. Zdjęcia zamiast długiego opisu, który i tak by nie oddałby ich piękna.

Zambujeira do Mar

– mapa tutaj

Zambujeira do Mar


Praia do Castelejo

– mapa tutaj

– mój numer jeden wśród plaż zachodniego wybrzeża.

Praia do Castelejo


Cape Saint Vincent

– mapa tutaj

Cape Saint Vincent


Praia do Beliche

– mapa tutaj

– mój numer jeden wśród plaż południowego wybrzeża.

Praia do Beliche


Ponta da Piedade

-mapa tutaj

Ponta da Piedade, Lagos


Sagres – Sagres Fortress, oraz miejska plaża

– mapa tutaj

– wejście za obszar muru 2€.

Sagres Fortress


Praia do Camilo

– mapa tutaj

Praia do Camilo


Praia da Rocha

-mapa tutaj

Praia da Rocha


Praia da Marinha

– mapa tutaj

praia da marinha


Albuferia

Miejscowość, kurort turystyczny w portugalskim stylu. W centrum miasta zamiast hoteli „molochów” znajdują się białe domki, które są ulokowane na zboczu. Bardzo dobre miejsce na noclegi oraz jako baza wypadowa do plaż południowego wybrzeża.

Praia da Falesia

– mapa tutaj

Praia da Falesia, Albuferia

Do Castelo + Praia do Evaristo

– mapa tutaj

– Praia do Evaristo – plaża, na której fale rozbijają się o skały tworząc kilkumetrowe ściany wody tuż obok miejsca do leżakowania.

Do Castelo, Albuferia

Praia dos Alemaes

– mapa tutaj

Praia dos Alemaes

Wskazówki ogólne:

– na kąpiele w oceanie można liczyć tylko w osłoniętych zatokach południowego wybrzeża, tam też mogą nam się przydać okularki i rurka do nurkowania, chociaż widoczność jest słaba,

– buty do wody raczej nam się nie przydadzą,

– większość kąpielisk jest strzeżona przez ratownika, który nie pozwala (ze względu na fale) wchodzić głębiej jak do pasa.


9. Klasztor w Batalha

Klasztor znajdujący się niedaleko Fatimy wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, jego dokładny opis znajdziecie tutaj

Klasztoru nie miałem czasu odwiedzić, mimo wszystko cieszy się duża dobrymi opiniami i popularnością wśród turystów. Mapa tutaj


 

10. Obidos

Kolejne miejsce, do którego nie zdążyliśmy zawitać. A jest to małe miasteczko położone na północ od Lizbony, otoczone średniowiecznymi murami. Więcej informacji tutaj . Mapa tutaj


GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z PORTUGALII


 

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz