Atrakcje Barcelona

wpis w: Barcelona | 0

1. Monserrat

Mój numer jeden jeśli chodzi o atrakcje związane z pobytem w Barcelonie. Chociaż sam masyw górski jest oddalony od Barcelony o godzinę jazdy pociągiem to moim zdaniem jest obowiązkowym punktem pobytu w Barcelonie. Monserrat to nie tylko góry o niezwykłych kształtach – często przypominających postacie ludzkie, ale też sanktuarium Czarnej Madonny – miejsce święte dla Katalończyków. Najwyższym szczyt Miranda de Sant Jeroni mierzy 1237m, mimo to już z dużo niższych partii masywu rozciągają się piękne widoki. Z uwagi na pogodę, w dniu mojej wyprawy, góry spowijała gęsta mgła. Osobiście podziwiać mogłem tylko panoramę z okolic la Santa Cova, a i tak widoki zrobiły na mnie wrażenie.

Jeśli chcemy pojechać do Monserat, mamy kilka różnych opcji biletów:

– 29,5€ – bilet obejmuje: bilety na metro do stacji Espanya + powrotny; bilet w dwie strony na pociąg R5 ze stacji Espanya do Monserrat; bilety w dwie strony na kolejkę linową lub szynową; nieograniczona liczbę przejazdów szynowymi kolejkami górskimi (Funicular de Sant Joan, Funicular de Santa Cova); prezentacje Espai Audiovisual – opowiadającą o sanktuarium i jego historii (również w języku polskim); opcja wybrana przeze mnie.

– 46,95€ – bilet obejmuje wszystko to samo powyższy + wstęp do Museu de Monserrat + lunch w restauracji typu self-service.

Powyższe bilety kupić można w czerwonych „budkach” informacji turystycznej znajdujących się np. na Placa de Catalanya. Rozkład jazdy pociągu R5 do Monserrat, znajdziejsz tutaj.

– 20,20€ – Bilet obowiązuje na przejazd w dwie strony pociągiem R5 ze stacji Espanya do Monserrat Aeri + bilety w dwie strony na kolejką linową.

– 19,30€ – Bilet obowiązuje na przejazd w dwie strony pociągiem R5 ze stacji Espanya do Monistrol Monserrat + bilety w dwie strony na kolejką szynową.

Powyższe bilety można zakupić w automatach biletowych na stacji Espanya.

Wskazówki:

– mapa placu klasztornego tutaj,

– mapa pieszych szlaków Monserrat tutaj,

– w sezonie zimowym żółte kolejki linowe na Monserrat kursują tylko  w weekendy ( październik – marzec),

– na wyprawę do Monserrat trzeba poświęcić cały dzień i wybrać bezchmurny dzień,

– wejście do kaplicy ze święta figurką Czarnej Panienki z dzieciątkiem jest możliwe zima i latem w godzinach 7:00 – 10:30, 12:15 – 18:15 i nawet w lutym (sobota) w kolejce do wejścia trzeba stać około 30min.,

– warto ubrać się wygodne obuwie, aby pochodzić po licznych pieszych szlakach.

P1070653


2.Tibidabo

Najwyższe wzgórze w okolicy Barcelony mierzące 512 metrów, na którego szczycie znajduje się kościół Najświętszego Serca. Sama nazwa wzgórza odnosi się do motywu kuszenia Jezusa przez szatana, który proponował mu władzę na ziemi w zamiana za złożenie mu pokłonu. Kościół składa się z dwóch części (kaplic) – górnej i dolnej. Główną atrakcja jest jednak taras widokowy znajdujący się przed górna częścią kościoła. Podziwiać z niego możemy wzgórza otaczające Barcelonę od północy, ale przede wszystkim panoramę miasta, której pierwszy plan stanowi jeden z najstarszych parków rozrywki w Europie.

Wskazówki:

– wejście do kościoła jest bezpłatne, a wjazd na jego wieżę widokową windą kosztuje aktualnie 3€,

– aktualne ceny biletów do parku rozrywki na stronie http://www.tibidabo.cat/en/ – cena biletu dla osoby dorosłej to 25€, proponuje na miejscu ocenić czy chcemy do niego wejść,

– na wzgórze możemy dojechać na 1 bilecie z karty T-10 (czyli koszt ok 2€ w dwie strony za osobę), jedziemy linią S1 (np. z Placa de Catalunya) do stacji Peu Funicular gdzie przesiadamy się na niebieską kolejkę szynową. Dalej proponuje ok. 20 min spacer do placu przed kościołem, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dłużej widokami. Można także podjechać autobusem linii 111 ( rozkład )kursuje co 30 min.

Tibidabo


3. Sagrada Familia

Niewątpliwy symbol Barcelony, jednak póki nie zostanie ukończony szpecić go będą rusztowania i żurawie co nie wpływa korzystnie na jego duchowo – estetyczną ocenę. Samą świątynię warto jednak odwiedzić ze względu na jej historię. Zamysł Gaudiego, który chciał aby powstała tylko i wyłącznie z prywatnych datków, przy tak rozbudowanej konstrukcji, czyni to miejsce niezwykłym.

Wiele jest materiałów, które mogą uzupełnić nasza wiedzę o tym miejscu, ja natomiast chciałbym przybliżyć to co możemy zobaczyć po wejściu. Wejście do Świątyni znajduje się od strony Placa de Gaudí, a jego fasada przedstawia narodziny i dzieciństwo Jezusa – fasada bogato zdobiona i robiąca wrażenie ilością detali ( rewelacyjnie wyglądająca wieczorem). Tuż za wejściem, po lewej stronie jest „wystawa dzieł natury”, z których to Gaudi czerpał inspiracje do projektowania budynku. Po prawej stronie ołtarza wyświetlane są prezentacje multimedialne w języku angielskim i hiszpańskim o pomysłach konstrukcyjnych Świątyni. Po lewej stronie ołtarza, a właściwie za nim, znajduje się mała wydzielona przestrzeń na modlitwę. Pod samym zaś ołtarzem jest krypta z grobowcem Gaudiego do której można zajrzeć jedynie przez okno. Po wyjściu z głównego gmachu budynku od strony Placa de la Sagrada Familia, schodząc schodami w dół ( po lewej stronie) wchodzimy na wystawę ukazująca historie powstawania obiektu. Do zwiedzenia jest też mała szkoła, a w sumie dwie sale klasowe.

Wchodząc do Sagrada Familia w słoneczny dzień, będziemy świadkami niezwykłego spektaklu, gdy słońce wpadając do świątyni przez różnobarwne witraże koloruje jej wnętrze.

Wskazówki:

– bilet normalny do samej Sagrady kosztuje 18€ – w cenie wyżej wymienione atrakcje ( kasy biletowe od strony Placa de la Sagrada Familia ), pozostałe informacje na stronie http://www.sagradafamilia.org/ ,

– bilet kupiony przez internet jest tańszy, możliwość zakupu na stronie http://www.sagradafamilia.org/en/tickets/, bilet można okazać w formie elektronicznej, przy okazji uniknąć czekania w kolejce,

– wjazd na wieżę dodatkowo płatny, ze względu na ciągłą budowę nie zawsze jest możliwość wejścia na nią.

Sagrada Familia


4. Park Guell

Najsłynniejszy i moim zdaniem najatrakcyjniejszy park Barcelony. Park projektu słynnego Gaudiego, jednak nigdy przez niego nie ukończony. Większość terenu parku jest otwarta dla spacerowiczów jednak „pocztówkowa”, centralna część parku jest płatna. Cały urok parku Guell stanowi jego lokalizacja (na wzgórzu) oraz kamienne konstrukcje wyglądające jak nieodłączny element przyrody. 

Wskazówki:

– świetne punkty widokowe parku to kamienne wzniesienie z krzyżem – po lewej stronie parku ( mapa tutaj ) oraz wzgórze tuż za parkiem,

– bilet upoważniający do wejścia do centralnej strefy kosztuje 8€/ osoba, jest to jednak mały obszar o spekulacyjnej atrakcyjności – do oceny indywidualnej.

Park Guell


5. Wzgórze Montjuic

Wzgórze, na którego szczycie znajduje się Castell de Montejuic, mimo tego że nie jest wysokie to dostarcza wielu ciekawych widoków. Zwiedzanie wzgórza polecam rozpocząć od przechadzki po parkach Jardins de Mossen Cinto Verdaguer, Jardins de Joan Brossa na Jardins del Mirador kończąc. Tło parków stanowi panorama miasta i morze, zaś na pierwszym planie dominuje przyroda dzięki czemu przechadzka, staje się jeszcze bardziej przyjemna.

Później możemy udać się na zamek Montjuic, który nie urzeka może architekturą, ale na pewno spodoba się wam panorama z jego murów. Ostatnim punktem naszej wyprawy jest spacer do Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej. Z placu przed jego wejściem podziwiać możemy miasto oraz, co ważniejsze, Magiczne Fontanny. Samo miejsce wygląda super nocą, niestety w trakcie naszego pobytu fontanny były w remoncie. Myślę, że gdyby nie ten fakt z pewnością poczulibyśmy prawdziwą magię.

Wskazówki:

bilet wstępu na zamek to 3€ dla osoby w wieku 16 – 29 oraz 5€ dla osoby powyżej 29 lat; do biletu dostaje się broszurę opisująca historię zamku (brak polskiego),

– na wzgórze można dostać się kolejka linową lub szynową, bądź autobusami 150 i 55,

– wszelkie informacje o godzinach i cenach Muzeum Sztuki Katalońskiej na stronie tutaj ,

– aktualne godziny pokazów Magicznych Fontann tutaj .

Zamek Montjuic


6. Parc de la Ciutadella

Parka znajduje się na wschód od Barrio Gotico. Za jego początek można przyjąć Arc de Triomf (Łuk Triumfalny), zaś w końcowej części znajduje się Park Zoologiczny. Spacer po parku jest obowiązkowy.. nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale również największą, w moim mniemaniu, atrakcję jaką jest Cascada Monumental. Pomnik kaskadowy powstał w XIX wieku, jego główna część jest oparta na konstrukcji łuku triumfalnego. Widniejące na nim postaci ludzkie nawiązują do rzymskiej mitologii. Oglądając budowlę możemy zobaczyć rzeźby przedstawiające narodziny Wenus (centralna część), czy Aurorę w złotym rydwanie z pochodnia w ręku.

Parc de la Ciutadella


7. Dzielnica Barrio Gotico oraz ulica La Rambla

Barrio Gotico – dzielnica gotycka, to najstarsza dzielnica Barcelony o czym mogą świadczyć wykopaliska fundamentów budowli rzymskich datowane na IV wiek. Duża część budynków znajdujących się  w dzielnicy pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza, co czuć przechadzając się po jej uliczkach. Jeśli chodzi o samo zwiedzanie dzielnicy to polecam z placu Catalunya udać się ulicą Avinguda del Portal de l’Angel prosto do katedry Św. Eulalii. Pod katedrą radzę…. popuścić wodze wyobraźni i błądzić po wąskich uliczkach skręcają w te, które wydają się nam ciekawe. Pośród tego „błądzenia” warto odnaleźć takie miejsca jak Plaça Sant Jaume ( to przy nim znajduje się most Pont del Bisbe – łączący dwa budynki), Basílica dels Sants Màrtirs Just i Pastor,  Basílica de Santa Maria del Pi, czy Basílica de Santa Maria del Mar.

La Rambla natomiast, mimo tego że jest ulicą przylegającą do Barrio Gotico, oddaje całkiem inny klimat. Jest typowym turystycznym deptakiem, który ciągnie się od placu Catalunya do pomniku Kolumba znajdującego się przy porcie. Całe szczęście, że drogę od wybrzeża można pokonać przez dzielnicę gotycką.

Wskazówki:

– interesującym miejscem przy ulicy La Rambla jest Mercado de La Boqueria – jest to duży rynek, który zachwyca paletą barw starannie poukładanych owoców oraz mnogością ryb czy owoców morza

– jak zwykle w tłocznych, turystycznych miejscach warto uważać na zawartość naszych kieszeni.Pont del Bisbe


8.Casa Mila

Przez Katalończyków nazwany La Pedrera, to kolejny budynek projektu Gaudiego. Znajduje się na liście UNESCO, oferuje atrakcje zwiedzającym zarówno w dzień jak i po zmroku. W elewacji i wnętrzach widać typowe dla twórcy inspiracje z natury. Faliste kształty fasady przypominające wzburzone morze, a metalowe konstrukcje balustrad balkonów wyglądają jak wijące się wodorosty.

Wskazówki:

ceny wstępu w zależności od pory dnia wahają się w przedziałach 20,5€ do 39,5€ ; szczegółowe informacje i bilety na stronie www.lapedrera.com 

Casa Mila


9.Casa Batllo

Budynek mieszkalny przebudowany według projektu Antonio Gaudiego, który było pomysłodawcą nie tylko fasady budynku ale również jego wnętrza łącznie z meblami czy żyrandolami. Budynek przykuwa uwagę ze względu na swoje kształty i zdobienia. Elewacja pokryta płytkami – niczym kolorowe rybie łuski, balkony w kształtach kości, a dachówka przypomina łuski pokrywające ciało smoka. Sam budynek widniej na liście UNESCO.

Wskazówki:

– bilet normalny do zwiedzenia wnętrza budynku kosztuje 22,5€; niestety nie jestem tak wielkim fanem architektury żeby do niego wchodzić, więc nie mogę wrazić swojej opinii czy warto

– pozostałe ceny na stronie tickets.casabatllo.es

Casa Batllo


10. Plaże i port

Bedąc w Bracelonie każdy z pewnością chciałby poleżakować na plaży. Osobiście odpoczywałem na plaży Playa de Sant Sebastia, którą polecam ze względu jej rozległość oraz widoki – z jednej strony futurystyczny budynek hotelu W, a z drugiej aleja palm oraz wieżowce. Jej niewątpliwym minusem jest mnogość „naganiaczy” na masaże, drinki czy koce plażowe w afrykańskim stylu.

Poza plażami drugim ciekawym miejscem jest deptak usiany palmami o nazwie Moll de Bosch i Alsina rozciągający wzdłuż Barrio Gotico. Na jego końcu znajduje się bogato zdobiony budynek portu oraz pomnik Kolumba.

Playa de Sant Sebastia


11. L’Aquarium Barcelona

Mimo wielu mieszanych opinii na temat tego miejsca osobiście uważam, że jest godne polecenia – zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy chciałby odwiedzić akwarium. Największą atrakcją jest przeszklony – dwuczęściowy tunel, dodatkowo w przestrzeni między poszczególnymi częściami możemy posiedzieć, jak w sali kinowej, obserwując wodne życie.

W istocie idąc bez zatrzymywania można przejść cały obiekt w 10 minut, ale ja spędziłem tam ponad 2 godziny bez uczucia nudy.

Wskazówki:

– cena biletu normalnego wynosi 20€, przy zakupie przez internet 18€,

– zakup biletów możliwy na stronie www.aquariumbcn.com ; dozwolona wersja elektroniczna przy okazaniu.

L'Aquarium Barcelona


GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z BARCELONY

Zostaw Komentarz