Atrakcje podczas objazdu Symbole Egiptu

wpis w: Afryka | 1

Jakie dodatkowe wycieczki fakultatywne wybrać w trakcie programu Symbole Egiptu – Nil i piramidy oraz z jakimi kosztami się liczyć podczas zwiedzania?

Program wycieczki Symbole Egiptu – Nil i Piramidy jest bardzo bogaty i obejmuje znaczny obszar kraju co wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na transferach i porannym wstawaniu (najczęściej 4:00- 5:00) rano. Przy tej okazji warto się zastanowić, które z licznych wycieczek fakultatywnych wybrać, aby się po prostu nie zamęczyć.

Oto moje propozycje wycieczek fakultatywnych, których warto wybrać podczas objazd Symbole Egiptu – Nil i piramidy:

– Abu Simbel – koszt 90$, zwiedzanie jednych z najwspanialszych świątyń w Egipcie (a z całą pewnością najbardziej oryginalnych architektonicznie). Kompleks dwóch świątyń –  Wielkiej Świątyni Ramzesa II oraz Świątyni Nefertari (jego żony), który aktualnie znajduje się na malowniczym wzgórzu nad jeziorem Nasera. W latach 60-tych kompleks został bowiem pocięty i przeniesiony na aktualną lokalizację, gdyż nad Nilem groziło mu zalanie. Zwiedzanie miejsca wiąże się z 6h w autokarze, ponieważ od Asuanu dzieli je odległość ponad 250km, po drodze krajobraz pustynny (zjawisko fatamorgany). Na miejscu chętni na fotografowanie wnętrz świątyń musza zapłacić 300EGP.

– Luksor nocą – koszt 40$, zwiedzanie Świątyni Luksorskiej o zachodzie słońca… co tworzy piękną scenerię do zdjęć. Po zmroku przejazd dorożkami przez centrum miasta, a także… środek kolorowego bazaru by na koniec spocząć przy fajce wodnej i kawie z kardamonem bądź herbacie hibiskusowej. Wszystko w  kolorowej z scenerii wąskich uliczek. Gwarantuję że zadziwi nas nocne życie miasta.

– Medined Habu + wioska robotników czyli 2 w 1 – koszt 45$, osobiście dokupiłem ten fakultet, jednak nie zrobiłbym tego po raz drugi. Świątynia, a raczej cytadela jest bardzo interesująca i ma najlepiej zachowane malowidła naścienne ze wszystkich oglądanych świątyń. Sama wioska budowniczych też nie ma sobie nic do zarzucenia… problem polega jednak na tym, że tego konkretnego dnia zwiedzania zobaczymy wiele wspaniałych miejsc (Dolina Królów/ Świątynia Hatszepsut) i będziemy bardziej myśleć o chwili ochłody nad basen, niż podziwianiu kolejnych zabytków (Polecam tylko dla prawdziwych zapaleńców kultury Egipskiej i fanatyków fotografii – chociaż i na nią niewiele będziemy mieli czasu)

– Wioska Nubijska – 30$; osoby, które się na nią wybrały, uznawały za najciekawszy punkt samo transport łodzią do wioski. Jeśli ktoś liczy, że zobaczy dorosłe krokodyle Nilowe mieszkające z ludźmi to mocno się zdziwi (nie polecam)

– Lot balonem nad Luksorem – z pewnością ciekawe przeżycie, ale za 120$ – 45min to jak na Egipt trochę za drogo.. i wstać trzeba o 3:30. Ponadto w marcu gdy miasto spowija smog po wypalaniu pól trzciny trudno będzie o ciekawe zdjęcia (nie polecam)

– Nurkowanie na rafie z akwalungiem (butlą) – koszt 45$, na koniec coś dla fanatyków przygód i nowych doświadczeń. Przechodzimy uproszczone szkolenie i wypełniamy ankietę o stanie zdrowia w języku polskim. Wypływamy jachtem motorowym na rafę nieopodal wysepki zwanej Paradise. Tam mamy pierwsze nurkowanie, później jemy obiad, plażujemy na wysepce Paradise i ponownie udajemy się w inne miejsce nurkować. Całość około 8 godzin. Cóż mogę powiedzieć… magia.. podwodny krajobraz był zarówno dla mnie jak i moich towarzyszy nieopisanym przeżyciem. Zgodnie stwierdziliśmy, że był to jeden z najlepszych dni naszego życia.

Wskazówki:

dodatkowe koszty na jakie musimy być gotowi podczas zwiedzania atrakcji objazdem Symbole Egiptu – Nil i Piramidy:

  • 300EGP – możliwość fotografowania w Dolinie Królów. Warto, bowiem wnętrza grobowców są pełne kolorowych malowideł
  • 150EGP – oglądnie zmumifikowanych ciał w Muzeum Egipskim w Kairze (zakaz fotografowania) – Warto jeśli kogoś to nie obrzydza, ponieważ twarze, dłonie i stopy zmumifikowanych ciał są odsłonięte.
  • 50EGP – możliwość fotografowania w Muzeum Egipskim w Kairze
  • 300EGP – możliwość fotografowania wnętrz świątyń w Abu Simbel (można zaryzykować i spróbować zrobić kilka zdjęć nielegalnie)
  • 300EGP – zwiedzanie piramidy Cheopsa – Osobiście polecam! Niesamowita podróż do przeszłości, chociaż wewnątrz nie znajdziemy żadnych posągów czy malowideł to górny (drugi etap) korytarza wiodący do komnaty grobowej jest bardzo wysoki (imponujący). Należy pamiętać, że wewnątrz jest dość duszno, a pierwsza części korytarza  jest bardzo niska (nieco ponad metr), odradzam wejście osobom z objawami klaustrofobii.

Jedna odpowiedz

  1. Super relacja z wycieczki, dodałabym tylko 2 punkty: 1. Egipcjanie w kontaktach z turystami są bardzo otwarci i pomocni, często przekraczając nasze wyobrażenie o przestrzeni osobistej. Pamiętajcie o napiwkach zawsze i wszędzie, dla nas 1 dolar to nie majątek, a dla nich sporo (i potrafią się odwdzięczyć uprzyjemniajac i tak fajny pobyt)
    2. Jeśli przedłużacie pobyt w Egipcie i pozostajecie na 2 tydzień „wypoczynkowy”, wybierzcie opcję 2 dniowego pobytu w Kairze , bo 1-2 godziny w Muzeum Kairskim to zdecydowanie ZA MAŁO. Drugą opcją, którą wówczas polecam, to zwiedzanie wioski -nie tylko do wioski jedzie się na Quadach, ale też można przejechać się na wielbłądzie.

Zostaw Komentarz