Atrakcje Trójmiasta

wpis w: Polska | 0

Lista atrakcji powstała na podstawie moich doświadczeń, jako mieszkańca trójmiasta oraz wywiadu środowiskowego przeprowadzonego wśród „tubylców” zamieszkujących Gdynię, Gdańsk bądź Sopot. 

1. Plaże Trójmiasta

 •  Plaża Orłowo

Plaża w Gdynie Orłowie należy do jednej z najbardziej urozmaiconych. Dlaczego? Otóż sama plaża – z jednej strony mola szeroka i piaszczysta zapewnia komfort leżakowania, z drugiej zaś wąska, ale bardzo klimatyczna. Największym jej atutem jest, bez wątpienia, otoczenie: nadmorska promenada Królowej Marysieńki wiodąca wzdłuż plaż, budynki, klify oraz dopełniające dzieła Orłowski molo, czynią to miejsce niezapomnianym.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– na zboczu znajduje się charakterystyczny opuszczony budynek (przypominający hotel), można podobno wejść na jego dach, aby podziwiać wschód/ zachód słońca.

Plaża Gdynia Orłowo


 • Plaża Sopot Wyścigi

Świetna alternatywa dla tych, którzy wybrali Sopot na miejsce zakwaterowania i  męczą ich przeludnione plaże Sopotu Głównego. To właśnie na tej plaży zobaczyć możemy, będące znakiem rozpoznawczym miasta, kolorowe łodzie rybackie.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

Plaża Sopot Wyścigi


 • Plaża Sopot

Plaża znajdująca się po obu stronach Sopockiego mola. Bardzo szeroka i piaszczysta, chociaż w sezonie bywa przy tym bardzo zatłoczona. Szczególnie polecana na wieczorny spacer -podczas zachodu słońca, gdy ostatnie promienie słońca tworzą z chmurami i taflą wody niezwykły spektakl kolorów.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

Plaża Sopot Główny


 • Plaża Sopot Kamienny Potok

Plaże szeroka, piaszczysta, a przy tym mająca jeszcze jeden bardzo ważny atut – Park Północy. Dla zmęczonych wylegiwaniem się na słońcu alternatywę stanowi przechadzka po malowniczych nadmorskich ścieżkach w cieniu wysokich drzew.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– na plaży znajdują się trzcinowe parasole, mogące być fajnym tłem do zdjęć.

Plaża Sopot Kamienny Potok


 • Plaża Jelitkowo, Przymorze oraz Brzeźno

Jest to właściwie jedna bardzo długa plaża ciągnąca się od Sopotu w stronę Gdańska, przez trzy dzielnice. Plaże na których znaleźć możemy wiele atrakcji w postaci dmuchanych zjeżdżalni dla dzieci, plażowych barów i restauracji, boisk do gry w siatkówkę plażową, plażową piłkę nożną oraz będące znakiem rozpoznawczym plaży w Brzeźnie – molo. Wzdłuż plaż wiedzie zarówno nadbrzeżny deptak jak i ścieżka rowerowa.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– w przypadku tych plaż alternatywę opalania stanowi wędrówka po Parku Jelitkowskim bądź Parku Regana

Plaża Brzeźno, Gdańsk


 • Plaża Redłowo

Wąska plaża ciągnąca się wzdłuż Rezerwatu Kępy Redłowskiej. Rewelacyjnie zlokalizowana, gdyż obok wąskiej plaży mamy pas gęstej zieleni drzew.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– jedynym minusem jest fakt, że popołudniu słońce chowa się za drzewami i praktycznie cała plaża jest zacieniona

Plaża Gdynia Redłowo


 • Plaża Gdynia Główna

Miejska plaża należąca do jednych z najbardziej zatłoczonych w Trójmieście. Plaża charakterystyczna, bo nie łączy się z żadna inna plażą. Jej nietypowy trójkątny kształt oraz szeroki pas piaszczystej przestrzeni, a także liczne okoliczne atrakcje: restauracje, bary, cluby, deptaki, plac zabaw nadają jej nietypowego miejskiego uroku.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– latem na plaży odbywają się liczne imprezy: koncerty, pokazy lotnicze (np. Cuda Wianki, AEROBALTIC )

Plaża Miejska w Gdyni Głównej


 • Plaża Stogi

Uważana przez miejscowych za jedną z najładniejszych i najbardziej zadbanych – czystych plaż.  Plaża zapewnia dużo miejsca do odpoczynku, zdecydowanie mniej turystów, oraz skrzypiący piasek pod stopami.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– wszelkie informacje o wydarzeniach, atrakcjach oraz ciekawostki historyczne znajdziesz tutaj 


 • Plaże Wyspa Sobieszewska

Plaża ciągnie się między dwoma rezerwatami, a dokładniej między Rezerwatem Ptasi Raj oraz Rezerwatem Przyrody Mewia Łacha. Prawdziwy rarytas dla ceniących spokój i cisze zaburzoną jedynie szumem fal. Dodatkową atrakcję stanowią wyżej wymienione rezerwaty, o których odwiedziny zachęcam się pokusić.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona Wyspy Sobieszewskiej ze wszelkimi informacjami tutaj 


 • Plaża Babie Doły

Tym razem przykład jednej z niezwykłych Gdyńskich plaż, o której mało kto słyszał. Plaża o tyle niezwykła, że prócz relaksu ma do zaoferowania niecodzienny widok opuszczonej wojennej torpedowni. Dodatkowego uroku plaży dodają wystające z wody skorodowane drewniane bale, a także porośnięte drzewami wzgórza.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– zejście na plażę znajduje się na końcu ulicy Dedala

Plaża Babie Doły, Gdynia


2. Punkty widokowe Trójmiasta

 • Gradowa Góra

Wzniesienie zlokalizowane w Gdańsku Głównym, tuż za dworcem PKS. Na wzniesieniu podziwiać możemy jedną z najlepszych panoram Starego Miasta Gdańsk. Główny punkt obserwacyjny znajduje się pod Krzyżem Milenijnym, jednak najładniejsza scenerię Starego Miasta podziwiać możemy z krańca wały ciągnącego się przez wzgórze.

Wskazówki:

lokalizacja tutaj

– dodatkowe atrakcje stanowi Centrum Hewelianum

Gradowa Góra, Gdańsk


 • Pachołek

Zlokalizowany na wieży obserwacyjnej w dzielnicy Gdańsk Oliwa. Ten punkt widokowy to kolejny świetny pomysł na wolna chwilę, zarówno za dnia jak i wieczorem. Z wieży podziwiać możemy praktycznie cały Gdańsk, aż po sama zatokę.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj ; na Pachołek można dostać się długimi schodami wiodącymi od ulicy Spacerowej, bądź nieutwardzoną leśną ścieżką od ulicy Tatrzańskiej (tu łatwiej nam będzie zaparkować samochód)

Pachołek, Gdańsk Oliwa


 • Orłowskie Klify

Najlepszym przykładem tego, że zarówno klify jak i samo Orłowo odwiedzić trzeba jest fakt, iż pada jako pierwsza lokalizacja, gdy pyta się miejscowych o największe atrakcje Trójmiasta.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– na klif można się dostać licznymi ścieżkami wiodącymi z plaży

Klify Gdynia Orłowo, Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska


 • Łysa Góra

Położona w Sopocie Górnym, w pobliżu Opery Leśnej, wzgórze z którego podziwiać możemy Sopot, morze, a także pospacerować leśnymi ścieżkami wśród pagórków porośniętych drzewami.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj 

– zimą funkcjonuje tam również mały wyciąg narciarski

Łysa Góra, Sopot


 • Kamienna Góra

Niewielka dzielnica Gdyni przyległa do morza. Jej główną atrakcja jest znajdujący się pod krzyżem punkt widokowy, z którego obserwować możemy panoramę Gdyni.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– na górę wjeżdża darmowa kolejka linowa, zaś piesze wejście znajduje się obok Teatru Muzycznego

Kamienna Góra, Gdynia


 • Wieża widokowa w Kolibkach

Wieża znajduje się między Sopotem, a Gdynią i obserwować z niej możemy panoramę całego Trójmiasta, z Zatoka Gdańską w tle.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj


3. Parki i szlaki Trójmiasta

 • Kępa Redłowska

Rezerwat Kępa Redłowska wypełnia całą nadbrzeżną przestrzeń między Gdynią Orłowo, a Gdynią Kamienną Górą. Jest miejscem, które należy odwiedzić będąc w Trójmieście. Rezerwat, prócz pięknych – typowo przyrodniczych szlaków do zaoferowania świetną trasę krajoznawczą wzdłuż nabrzeżnego klifu. Wiele osób z pewnością doceni widok przebijających się między drzewami niebieskich wód zatoki.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– idąc Kępą Redłowska warto zwiedzić stanowiska ogniowe pozostałe po wojnie; lokalizacja tutaj

Klify Gdynia Orłowo, Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska


 • Park Oliwski

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków trójmiejskich. Park zlokalizowany, tak jak mówi jego nazwa, w dzielnicy Gdańsk Oliwa i jest niewątpliwą perełką wśród przyrodniczych atrakcji całego Trójmiasta. Różnorodna roślinność, zabytkowe budynki, sztuczne zbiorniki wodne oraz rwące potoki decydują o wyjątkowości tego miejsca.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– godziny otwarcia Parku Oliwskiego: maj-wrzesień 5:00-23:00; październik-kwiecień 5:00-20:00

– wstęp jest darmowy

– oficjalna strona parku, zawierająca wszystkie niezbędne informacje tutaj

Park Oliwski, Gdańsk


 • Park Prezydenta Ronalda Regana

Kolejna bardzo ciekawa propozycja dla odwiedzjących Gdańsk. Park przylega do linii brzegowej wzdłuż całej dzielnicy Gdańsk Przymorze. Ogromne przestrzenie, niecodzienne konstrukcje, stawy, place zabaw i ogromna zielona przestrzeń do wypoczynku… to chyba wystarczające argumenty, aby odwiedzić to miejsce.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– park przecinają liczne ścieżki wiodące do morza

– mapa ścieżki przyrodniczo- edukacyjnej pasa nadmorskiego w Gdańsku wiodąca przez park tutaj

Park Regana, Gdańsk


 • Szlak Borsuka

Ścieżka historyczno-przyrodnicza na terenie Sopotu. Szlak Borsuka przebiega w całości przez las, liczy nieco ponad 3 km i wiedzie od ulicy 23 Marca przez Małą Gwiazdę, Glinianą Górę, Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze”. Szlak jest w całości oznakowany, a jego najwyższy punkt jest także punktem widokowym, z którego widać Sopot, Zatokę Gdańską, a przy dobrej widoczności również Hel.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– dokładny opis szlaku tutaj


 • Inne parki warte zobaczenie

– Trójmiejski Park Krajobrazowy – lokalizacja tutaj; oficjalna strona tutaj 

– Park Jaśkowej Doliny – leśne przestrzenie spacerowe, gdzie wśród pagórków znaleźć możemy polanę, świetnie nadająca się do piknikowania lokalizacja tutaj


4. Miejskie atrakcje Trójmiasta

 • Stare Miasto Gdańsk wraz z Bazyliką Mariacką i Fontanną Neptuna

Główną drogą wiodącą przez Stare Miasto Gdańska jest ulica Długa, oraz deptak nad Motławą. Ja radzę jednak zerwać ze schematem i przemierzyć wszystkie boczne uliczki, zaułki, które wydadzą się nam ciekawe. W mojej ocenie nie trzeba przyjmować określonego schematu zwiedzania, jednak  najlepszym punktem rozpoczęcia będzie Targ Węglowy. Starówka z pewnością przypadnie do gustu nawet osobom nie będącym fanatykami miejskich zabudowań.  Wieczorem Stare Miasto Gdańsk dostarcza rozrywek w licznych klubach i barach.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– aby w pełni podziwiać panoramę miasta warto wejść na wieżę Bazyliki Mariackiej oraz przy okazji zwiedzić jej wnętrze

– godziny otwarcia Kościoła Mariackiego oraz cennik biletów znajdziesz tutaj http://www.trojmiasto.pl/Kosciol-Mariacki

– wejść również można na ratuszową wieżę- płatne 5zł; informacje o dotyczące ceny biletów i zwiedzania Gdańskiego Ratusza tutaj

Gdańska Starówka, Fontanna Neptuna


 • Skwer Kościuszki (Molo Południowe) oraz Bulwar Nadmorski w Gdyni

Uwielbiany przez wielu „tubylców” Skwer Kościuszki jest miejscem, w którym zderzają się  dwa oblicza „miejskiej atrakcyjności” – czyli coś dla ducha i dla ciała. Wśród ciekawej infrastruktury, ładnych widoków morza oraz wybrzeża, mamy okazję zwiedzić przycumowane statki i okręty, wybrać się do Akwarium Gdyńskiego, przejechać kołem widokowym, czy rozwikłując zagadkę wydostać się z pokoju pułapki. Wszystko to w otoczeniu restauracji i nocnych klubów, które zapewnią rozrywkę również wieczorami.

Dodatkową atrakcją jest Bulwar Nadmorski ciągnący się wzdłuż morza od plaży miejskiej, aż po Kępę Redłowską.

Wskazówki:

– lokalizacja Skweru Kościuszki tutaj

– lokalizacja Bulwaru Nadmorskiego tutaj 

Molo Południowe, Gdynia Główna


 • Ulica Monte Cassino wraz ze Skwerem Kuracyjnym, molo i latarnią morską w Sopocie

Latem najbardziej zaludnione miejsce w Trójmieście. Przyciąga turystów scenerią kolorowych kamienic, najdłuższym w Europie drewniany molo, latarnia morską czy Krzywym Domkiem. Ponadto w swoim menu ma także Państwową Galerię Sztuki, kino, liczne bary, restauracje i kluby, które sprawiają że miasto przez całe lato praktycznie nie śpi.

Wskazówki:

lokalizacja tutaj

– informacje o molo oraz cennik biletów znajdziesz tutaj http://molo.sopot.pl/

– ceny biletów na latarnię morska w Sopocie wynoszą 4zł normalny / 2zł ulgowy; dodatkowe informacje znajdziesz tutaj 

Molo Sopot


 • Innymi klimatycznymi ulicami Trójmiasta, godnymi odwiedzenia jest

– Ulica Wajdeloty w Gdańsku – najstarsza część dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz, budynki końca XIX, które po niedawnej renowacji fasad zyskały świeży wygląd. Ponadto na ulicy znajduje się wiele restauracji i kawiarni.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

Plac Rybaków w Sopocie – wąskie uliczki, niskie – niemal baśniowe domki, są świetnym tłem do zdjęć i chwili oderwania podczas spaceru po nadmorskim deptaku. Miejsce praktycznie nieodwiedzane przez turystów, a mające niepowtarzalny urok.

– lokalizacja tutaj


5. Trójmiejskie mola

 • Molo w Sopocie

Molo jest niewątpliwie największą atrakcją Sopotu i mimo tego, że za wejście na nie należy uiścić opłatę to przyciąga rzesze turystów. Osobiście, jako mieszkaniec Sopotu, z pełną świadomością przyznaję, że ma swój urok. Ponadto przy dobrych warunkach pogodowych, gdy tłem dla niego staje się kolorowe niebo potrafi wręcz zachwycić . Ostatnimi laty molo zyskało również przystań dla jachtów oraz falochron. Dzięki temu molo wygląda okazalej, a przestrzeń spacerowa uległa wydłużeniu.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– cena biletu oraz godziny w jakich sprawdzane są bilety wstępu na Molo w Sopocie:

normalny: 8.00 zł
 ulgowy: 4.00 zł
 nocny*: 8.00 zł
 rodzinny 2 dorosłych + 1 dziecko: 18.00 zł
 rodzinny 2 dorosłych + 2 dzieci: 19.00 zł
 rodzinny 2 dorosłych + 3 dzieci: 20.00 zł
 karnet normalny x15: 85.00 zł
 karnet ulgowy x15: 40.00 zł
Godziny biletowania:
 29 IV – 22 VI: 08:00 – 21:00 (piątki i soboty do 23:00)
 23 VI – 3 IX: 08:00 – 23:00
 4-24 IX: 08:00 – 20:00 
* Bilety nocne obowiązują:
 a) od 29 kwietnia do 19 czerwca – noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę 23:00 – 08:00 oraz w długie weekendy:
 – majowy – 4 noce od soboty 29 kwietnia do 3 maja
 – czerwcowy (Boże Ciało) – 4 noce od 14 do 18 czerwca
 b) od 23 czerwca do 3 września – od 23:00 do 08:00
 Przypominamy, że na pomoście spacerowym obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu. Przy wejściu można spodziewać się kontroli.

– więcej informacji o Sopockim Molo znajdziesz na http://molo.sopot.pl/

Zachód słońca, Molo Sopot


 • Molo w Orłowie

Mój numer jeden pośród tego typu atrakcji w Trójmieście. Dzięki swojej lokalizacji i nieco mniejszemu oblężeniu turystycznemu stanowi nie lada gratkę dla odwiedzających.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– wejście na molo jest darmowe

Molo Gdynia Orłowo


 • Molo w Brzeźnie

Otoczone długimi i szerokimi plażami molo w Brzeźnie jest zaraz po Sopockim najbardziej obleganą atrakcją tego tupu. Z jego desek roztacza się jednak piękna panorama wybrzeża – od Gdańska, aż po Gdynię.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– wejście na molo jest darmowe

Molo Brzeźno, Gdańsk


5. Historyczne atrakcje Trójmiasta

 • Westerplatte

Miejsce kojarzące się z oporem Polaków wobec niemieckiego ataku początkującego II Wojnę Światową. Symbolem Gdańskiego półwyspu stał się Pomnik Obrońców Wybrzeża, spod którego obserwować możemy wchodzące do Gdańskiego portu statki.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– szczegółowe informacje o Westerplatte i jego zwiedzaniu znajdziesz tutaj


 • Muzeum Narodowe w Gdańsku

Daje możliwość zapoznania się ze sztuką i historią Polski, a w zależności od osobistych zainteresowań możemy wybrać tylko jeden z oddziałów (budynków) muzeum, które chcemy zwiedzić.

Wskazówki:

– oficjalna strona muzeum wraz ze wszystkimi informacjami http://mng.gda.pl/


 • Europejskie Centrum Solidarności

Zwiedzając ECS mamy okazje zapoznać się ze współczesną historią Polski oraz tym jak powstawał ruch Solidarności, a także wiele innych…

Wskazówki:

– wszystkie niezbędne informacja znajdziesz tutaj


 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Miejsce bardzo mocno rekomendowane przez fanów historii II Wojny Światowej

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona z cennikiem http://www.muzeum1939.pl/


 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Budynek muzeum mieści się przy plaży miejskiej w Gdynie, toteż zwiedzić je możemy przy okazji plażowania. W zbiorach muzeum możemy podziwiać eksponaty będące niegdyś częścią uzbrojenia polskiej floty. Część zbiorów to wystawa plenerowa.

Wskazówki:

lokalizacja tutaj

– oficjalna strona z cenami biletów http://www.muzeummw.pl/

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni


 • Twierdza Wisłoujście

Dobrze zachowana zabytkowa budowla fortyfikacyjna z czasów krzyżackich. Twierdza znajduje się w Gdańsku nad Martwą Wisłą i stanowi dobre uzupełnienie do zwiedzania znajdującego się nieopodal Westerplatte

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– szczegółowe informacje znajdziesz tutaj


6. Czas wolny… bądź po prostu czas niepogody

 • Aquapark Sopot

Aquapark wyposażony w dwie zjeżdżalnie, dziką rzekę, oddzielna strefę saun, łóżka z hydromasażem, jacuzzi itp. będzie z pewnością fajną rozrywka dla dzieci, zwłaszcza w pochmurny dzień. Jeśli oczekujemy zaś zastrzyku adrenaliny i zapierających dech w piersiach atrakcji to możemy się nieco zawieść.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona z aktualnymi informacjami o Sopockim Aquaparku tutaj 


 • Walkout Gdynia 

Moim skromnym zdaniem najlepszy miejsce rozrywki typu ucieczka z pokoju w całym Trójmieście, posiada pokoje dostosowane do różnych grup wiekowych i preferencji graczy.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona z cennikiem biletów  http://www.walkout.pl/


 • Centrum Nauki EXPERYMENT

Świetne miejsce, aby spędzić z dziećmi czas na zabawie z nauką.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna witryna wraz z cennikiem tutaj


 • Centrum Hewelianum

Kolejne z miejsc gdzie kluczem do nauki staje się zabawa. Centrum oferuje takie wystawy jak: Dookoła Świata, Łamigłówka, O pszczołach, Planetarium, Wehikuł czasu, Laboratorium Pana Kleksa i wiele innych…

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona z cennikiem biletów http://www.hewelianum.pl/

Gradowa Góra, Gdańsk


 • Zoo Oliwa

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona https://zoo.gda.pl/


 • Adventure Park Gdynia

Miejsce rozrywki dla każdej grupy wiekowej i świetna forma aktywnego wypoczynku. Adventure Park oferuje takie atrakcje jak park linowy, quady, jazdę konną, strzelanie czy paintball.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– oficjalna strona parku z cennikiem http://www.adventurepark.pl/


 • Jump City Gdynia / Gdańsk

Kolejna forma aktywnej formy wypoczynku dla całej rodziny.

Wskazówki:

– oficjalna strona http://jumpcity.pl/


 

 • Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj


Atrakcyjne miejsca poza Trójmiastem:

 • Bory Tucholskie
 • Jezioro Ostrzyckie
 • Wierzyca
 • Wdzydze Kiszewskie
 • Szymbark

WSZYSTKIE ZDJĘCIA TRÓJMIASTA  


 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz