Ceny Portugalia

wpis w: Portugalia | 0

Artykuły spożywcze

Chyba najpopularniejszymi miejscami na zakupy spożywcze są supermarkety PingoDoce (nasz odpowiednik Biedronki) oraz Lidl, ponadto w pierwszym z nich kupić możemy świeże ryby. Dodatkowo w każdej nawet niedużej miejscowości (np. Sagres) jest supermarket otwarty od rana do wieczora. W wielu dużych marketach, w tym Pingo Doce można również zjeść w restauracji działającej na zasadzie baru mlecznego, oraz kupić kawę, ciasto czy ciepłą przekąskę na wynos. Więcej informacji na stronie http://www.pingodoce.pt/.

Ceny wszystkich artykułów spożywczych kształtowały się podobnie jak w całej strefie euro. Nie przypominam sobie, aby coś było szczególnie drogie (prócz standardowo kremów do opalania).

Alkohol

Jeżeli chodzi o alkohole to oczywistym jest, że Portugalia słynie z porto i wierzcie mi na słowo, że  porto nigdzie nie smakuje tak dobrze jak w samym Porto – wieczorem nad rzeką Douro. Ceny tego trunku w sklepach zaczynają się od kilkunastu euro, a kończą nawet na kilkuset (mowa tu o butelkach, które mają ponad 100lat). Poza degustacją porto w Porto polecam, również portugalskie wina oraz piwa. Jeśli chodzi o wino to naszym fenomenem smaku, ceny i zawartości alk. było wino białe Azinhaga de Ouro 2013, które kupić można było w Lidlu, a którego cena wynosiła zawrotne 2€ (polecam również wino czerwone tego samego producenta). Ponadto w sklepach można dostać całą gamę białych i czerwonych win portugalskich, których cena nie przekracza 10€. Z piw polecam Sagres, które jako jedyne zapadło mi w pamięć… musiało więc być dobre, a przynajmniej najlepsze z próbowanych.

Restauracje

Mimo, że nie jestem fanem restauracji to z pełną premedytacją polecam Café Santiago F w Porto, gdzie można zjeść tradycyjne portugalskie danie – francesinha. Polecił nam ją miejscowy i faktycznie cieszy się duża popularnością, ponieważ po 20:00 goście musieli czekać w kolejce na stolik. Cena najbardziej wypasionej francesinhy wynosiła 12,5€ i trzeba być naprawdę głodnym żeby ją wchłonąć. Restauracja znajduje się tutaj

Można również śmiało wstąpić na posiłek, kawę czy piwo do jednej z restauracji nad rzeką Douro w dzielnicy Vila Nova de Gaia,. Polecam te przy ulicy Diogo Leite. Jedzenie i napoje są w przystępnych cenach, a widok… jest rekompensatą każdego wydanego euro. Osobiście polecam ogródki przed Sandeman Beira Douro. Cena dania na ciepło wynosiła tam ok. 7,5€, piwa dużego ok. 2€.

Warto, jeśli jest miejsce, wstąpić chociaż na kawę do romantycznej, eleganckiej i… drogiej  Majestic Cafe, tu powstawały książki o przygodach Harrego Potera. 

Widok z Vila Nova de Gaia

Zostaw Komentarz