Ceny Sycylia

wpis w: Włochy | 0

Artykuły spożywcze

Jeśli planujemy niskobudżetowy wyjazd to z całą pewnością nie pogrążą nas wydatki na żywność. Na wyspie znajdują się markety popularnej w Europie sieci LIDL, w których ceny produktów są zbliżone do tych polskich. Oczywiście istnieją pewne wyjątki i różnice . Jeśli nie jesteśmy jednak w pobliży dużego miasta, to nie ma się czym przerażać, ponieważ ceny w mniejszych marketach też nie są wygórowane, a dodatkowo możemy w nich dostać np. różne rodzaje włoskich oliwek czy serów na wagę. Inną fajną alternatywą zakupów w „tradycyjnym” wydaniu są rynki na wolnym powietrzy. Nie trzeba się wcale starać by je znaleźć. Są w każdym większym mieście usytuowane w miejscu największych  skupisk ludności, np. port Trapani – targ rybny; Syrakuzy – targowisko znajduje się zaraz przy wejściu na wysepkę Ortigia; mapa.

Jedno jest pewne – tych co nie boja się samodzielnego gotowania, lubią makarony w różnych wydaniach, włoskie sery czy pieczywa, warzywa i owoce, żaden ponadstandardowy wydatek nie czeka.

Restauracje

Jeśli mowa u lokalach gastronomicznych, barach i  restauracjach to cenowo nie odbiegają od standardów zachodniej Europy. W październiku ceny nawet w lokalach „zlokalizowanych turystycznie” były bardzo przystępne. Na przykład podczas spaceru po wyspie Ortigia, zachodząc do napotkanej po drodze restauracji za 4 pizze (30cm) oraz napoje (piwo, cola) zapłaciliśmy około 35€ ( w tym 4x 1,5€ opłaty serwisowej). Restaurację  Antica Porta polecam, a znajduje się ona tutaj.

Napoje

Nieodłącznym partnerem Włocha jest kawa parzona( w warunkach domowych) w tradycyjnych kawiarkach – zwanych kafetierkami. W każdym miejscu gdzie wykupiony mieliśmy nocleg owe urządzenie wraz z zapasem kawy było standardem wyposażenia kuchni.

Innym nieodłącznym napojem kojarzącym się z Włochami i będącym elementem ich kultury są oczywiście wina. Tu niewyrafinowany smakosz – entuzjasta (czyt. ja ) zaspokoi swoje potrzeby nawet w LIDlu. Skąd to stwierdzenie, a no stąd, że nawet w tym popularnym supermarkecie 2/3 – bogato zastawionych winami półek sklepowych stanowią wina Włoskie. Ponadto przedział cenowy tych win zaczyna się już od około 2€ , a kończy w granicach 15€.

Wskazówki:

– wody z kranu nie poleca się do picia na Sycylii, nawet miejscowi nie używają jej do parzenia kawy

– jeśli lubimy soki i napoje gazowane to ich cena np. w LIDLu jest sporo niższa niż w małych sklepach.

Zostaw Komentarz