Samą podróż na wyspę zaplanowałem w ostatniej chwili, szukając destynacji na przełomie lutego i marca, gdzie mógłbym cieszyć się słońcem i podziwiać niezwykłe krajobrazy. Teneryfa okazała się strzałem w dziesiątkę i jako najatrakcyjniejsza wyspa Kanarów w pełni zaspokoiła mój „apetyt”. Poniżej opisuję największe atrakcje wyspy, w oparciu o własne doświadczenia i opnie „tybylców”.

Atrakcje Teneryfa

1. Park Narodowy Teide wraz z wulkanem Teide

Sam park i wulkan leżą w centralnej części wyspy, są głównym punktem zwiedzania Teneryfy. Teide, którego ostatnia erupcja miała miejsce ponad 100 lat temu. Jest najwyższym szczytem Hiszpanii i sięga na wysokość 3718m n.p.m., a drugie tyle wynosi jego wysokość od powierzchni wody do dna oceanu. Narodowy Park Tedie jest zaś terenem otaczającym wzgórze wulkaniczne, na którym możemy podziwiać rozmaite formacje skalne oraz pustynię osadzoną w dolinie. Przypomina ona nieco miniaturę Doliny Śmierci – z tą różnicą, że piasek pokrywający tą na Teneryfie jest ciemny.

Pytanie jednak czy warto?! Otóż oczywiście, że tak. Nawet podczas Calimy (wiatru znad Sahary niosącego ciepłe powietrze i drobny piasek ograniczający widoczność ze szczytu wulkanu) przechadzka po wulkanicznym zboczu usianym magmowymi skałami będzie czymś niecodziennym.

Wskazówki:

– prawie na sam szczyt wulkanu można dostać się kolejka linową (ponad 3500m n.p.m.), którą podróż zajmuje 8min w jedną stronę; bilet  kosztuje 27€ w dwie strony, przy czym brak zniżek dla studentów; kolejka nie kursuje przy silnym wietrze

– bilet na kolejkę linową polecam kupić z wyprzedzeniem online na stronie https://www.volcanoteide.com (strona również w języku polskim). Kupując bilet na miejscu (nawet rano) trzeba czekać w kolejce po bilet, a po jego zakupie jeszcze 2h na najbliższy wagonik, w którym będzie wolne miejsce – przeżyłem i nie polecam

– przez park i na szczyt wulkanu prowadzą liczne szlaki, których mapę znajdziesz tutaj

– polecam przejechać trasę samochodową TF-21 wiodącą na Teidę  z północy na południe – bądź odwrotnie, aby móc podziwiać zbocza wulkaniczne z obu stron wyspy – a jest różnica.

– drogi prowadzące w najwyższy punkt trasy samochodowej są kręte, jednak zabezpieczone barierkami (w większości); dla nieprzyzwyczajonych do górskich tras kierowców polecam podjazd trasą od Puerto de la Cruz – z mojej perspektywy wydawał się prostszy od tego wiodącego przez Vilaflor

– wyprawa na Teide + Park zajmuje 1 dzień

– koniecznie trzeba się ciepło ubrać; temperatura na szczycie wulkanu oscyluje około 0°C, gdy w rejonach nadmorskich mamy 25°C.

– wjazd na Teidę odradzany jest dla osób mających problemy z ciśnieniem.

Wulkan Teide


2. Punta de Teno

Punta de Teno to właściwie mały cypelek zlokalizowany w północno – zachodniej części wyspy, na którym znajduje się latarnia morska. I nie było by w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że owy cypel tworzą zastygnięte, poszarpane skały pochodzenia wulkanicznego. Ponadto z jego lewej strony roztacza się widok na majestatyczne ciemne klify, które możemy podziwiać wylegując się na niewielkiej kamienistej plaży. Na Teno wiedzie droga osadzona w przepięknej scenerii skał i oceanu, a przy dobrej widoczności, z samego krańca Punta de Teno, podziwiać możemy położoną niedaleko wysepkę La Gomera. Wszystko to w otoczeniu bezkresnego oceanu rozbijającego się o skaliste brzegi wyspy.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– miejscówka numer 1 na zachód słońca

– droga linią nabrzeża (przez Garachico) jest najmniej wymagająca dla kierowcy

– polecam spacer w stronę klifów, przez „pole” kaktusów, obok pomarańczowego (jedynego w okolicy domu – szkoda, że nie mojego); po drodze powinniście spotkać ułożoną przeze mnie kamienną piramidę 🙂 

Zachód słońca Teno


3. Góry Anaga oraz plaża Las Teresitas

Wystarczy wpisać w google nazwę Taneryfa, aby zobaczyć czym jest plaża Las Teresitas. Otóż jest do długa i szeroka sztucznie usypana plaża w kształcie półksiężyca (piasek z Sahary). Na plaży można nie tylko wylegiwać się na miękkim pasku wśród palm, ale również popływać w płytkich przybrzeżnych wodach –  dzięki zastosowaniu falochronów.

Nieco trudniej zasięgnąć informacji i doszukać się recenzji gór Anaga otaczających plażę i pokrywających cały wysunięty na północny- wschód obszar wyspy. Dla mnie wjechanie na górskie drogi po plażowaniu na złotych piaskach Las Teresitas było jak przeniesienie do innego świata – mistycznego, trochę mrocznego, ale niezwykle fascynującego. Na najwyższych odcinkach trasy, gdy gęste lasy wawrzynowe otulają wąską drogę, a przez ich korony na jezdnię wdzierają się chmury, odnosimy wrażenie, że za chwilę zza zakrętu wyłoni się baśniowy zwierz.

Wskazówki:

– lokalizacja plaży Las Teresitas tutaj

– spędzając więcej czasu na Teneryfie warto pokusić się o dokładniejszą penetrację dróg i miasteczek gór Anaga

– drogi prowadzące przez góry są pełne serpentyn, jednak stan nawierzchni oraz murki zabezpieczające krawędzie jezdni dodają poczucia bezpieczeństwa i nie rażą tak bardzo jak metalowe barierki.

Plaża Las Teresitas


4. Siam Park

Niesamowita ilość wrażeń i adrenaliny dla osób w każdym wieku… tak najkrócej mógłbym opisać największy wodny park Europy. Bezwarunkowo polecam wybrać się do parku zarówno tym, którym marzy się odpoczynek i relaks z azjatyckimi akcentami architektury oraz tym rządnym przygód.

Wskazówki:

– park otwarty nawet w sezonie od 10:00 – 18:00, dlatego radzę nie marnować czasu i być tuż po otwarciu,  mapa 3d atrakcji parku tutaj

– woda w parku jest podgrzewana do 24°C

– bilet wstępu kosztuje 34€, a zniżki są tylko dla dzieci; bilety można kupić online na stronie tutaj

– na terenie parku są przebieralnie i przechowalnie bagażu; mała szafka (pomieści 1 plecak) kosztuje 3€+ 3€ oddawane przy zdaniu klucza), duża szafka ( pomieści 2 plecaki) kosztuje 5€+ 5€- kaucji zwrotnej

– na park potrzebujemy zaplanować cały dzień wolny; w przypadku, gdy chcemy park odwiedzić jeszcze raz to na miejscu, podczas pierwszej wizyty możemy zakupić bilet za pół ceny (17€) upoważniający do ponownych odwiedzin w przeciągu 15dni

– osobiście największe emocje wywarły na mnie zjeżdżalnia Dragon oraz Tower of Power.

Siam Park, Tenerife


5. Masca

Bardzo malowniczo  i egzotycznie wyglądająca miejscowość oraz wąwóz o nazwie Masca – to kolejny obowiązkowy punkt podczas pobytu na Teneryfie. Każdy kto uda się w to miejsce na pewno na długo je zapamięta, ponieważ… no cóż… wystarczy popatrzeć się na zdjęcia.

Poza  podziwianiem panoramy wąwozu, z perfekcyjnie wkomponowanymi w nią budynkami oraz spacerem malowniczymi uliczkami Masca, wybrać się  możemy na wędrówkę wąwozem w stronę oceanu. Osobiście nie miałem przyjemności, ale z tego co wyczytałem przejście szlaku zajmuje około 3h.

Wskazówki:

 główny parking znajduje się w centralnej części miasteczka (przy rondzie) – warto tam spróbować znaleźć miejsce do zaparkowania nim stanie się gdzieś dalej.

Masca, Teneryfa


6. Puerto de la Cruz

Miejscowość, której dane mi było stacjonować, dlatego może mam do niej taki sentyment i uważam ją za bardzo interesującą. W opinii wielu osób, które odwiedziły Teneryfę  jest to również jedna z ładniejszych, o ile nie najładniejsza, miejscowość Teneryfy. Cóż więc takiego ma do zaoferowania? Objaśniam:

 • piękne plaże z ciemnego piasku z wulkanem Teide oraz wielkimi oceanicznymi falami w tle: Playa Martianez, Playa del Castillo San Felipe, Playa Maria Jiménez,
 • świetne punkty widokowe z pobliskich wzgórz, np. Panorama el Mirador,
 • ładne nadmorskie deptaki i uliczki,
 • ciekawe miejsca do wypoczynku i spacerów (np. ogród botaniczny – Jardín de Aclimatación de la Orotava czy Costa Martianez)
 • liczne imprezy okazjonalne, np. pogrzeb sardynki na zakończenie karnawału.

Wskazówki:

– mapa tutaj

– wejście do ogrodu botanicznego płatne 3€

– wejście na nabrzeże Costa Martianez płatne 5€ – na miejscu dostępne leżaki i liczne baseny osłonięte od fal

Plaża Puerto de la Cruz


7. Garachico

Świetne miejsce, aby podziwiać typowa kolonialną zabudowę. Poza urokliwymi uliczkami symbolem miasta, uwiecznianym na zdjęciach przez wielu turystów, stały się  dwa kamienne pomniki. Osobiście uważam ową miejscowość za miejsce urokliwe i nieoczywiste. Taki nieoczywisty wydaje mi się widok starych budynków portowych, z dużą konstrukcją stalową widniejąca przed nimi, na tle miasteczka i niewielkiej wyspy, od której prawdopodobnie wywodzi się nazwa miejscowości.

Wskazówki:

– mapa tutaj

– świetne miejsce, aby skosztować i zakupić lokalne trunki (win, rumy czy likiery), a także pamiątki; osobiście polecam TRUEQUE GOURMET, gdzie udało mi się kupić świetny rum produkowany na Teneryfie (12,95€).Garachico


Inne ciekawe miejsca Teneryfy:

Loro Park

Obok Siam Parku najbardziej rozreklamowana atrakcja wyspy. Chwali się jako numer 1 wśród ogrodów zoologicznych w Europie, w którym możemy podziwiać występy delfinów czy orek oraz zobaczyć „planetę pingwinów”. I wszystko byłoby fajnie gdyby wcześniej nie oglądał filmu „Zatoka delfinów” i nie miał własnego zdania co do tresury zwierząt.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– cena normalnego biletu 34€

– jeśli zdecydujesz się na odwiedziny Siam i Loro Parku możesz kupić bilet łączony w cenie 58€; bilety dostępne na stronie tutaj.

Santa Cruz

Stolica wyspy i miejsce wielu największych imprez, np. marcowe zakończenie karnawału. Sama miejscowość ma duży port do którego przybijają wielkie statki wycieczkowe. Osobiście nie odwiedziłem owej miejscowości, ze względu na ograniczoną ilość czasu nie była też wymieniana wśród lokalnych jako miejsce, które koniecznie zobaczyć trzeba.

Icod de los Vinos

Miejscowość znana z wielkiego „smoczego” drzewa.

El Medano

Polecona mi jako miejscowość z dużą plażą, gdzie można odpocząć od tłoku turystów oblegających inne plaże południowej części wyspy.

Costa Adaje oraz Los Cristianos

Typowo turystyczne miejscowości dla fanów rozrywki, nocnego życia i zakupów, oczywiście również wypoczynku na plażach – na tej bardziej nasłonecznionej części wyspy.


 

Transport

Uwzględniając fakty, że:

 • ruch jest prawostronny, a nawierzchnie dróg  (nawet tych w rejonach górskich) są dobre
 • cena benzyny nie przekracza 1€ (marzec 2017- Pb95 0,939€ litr / Diesel – 0,85€ litr)
 • wynajem samochodu z pełnym ubezpieczeniem (bez blokowania środków na karcie kredytowej) jest relatywnie niski
 • wszystkie miejsca do parkowania, nawet te przy atrakcjach turystycznych są bezpłatne (wyjątek stanowią tereny prywatne, np. parkingi hotelowe)
 • zyskujemy niezależność

to wynajem samochodu wydaje się najsensowniejszym wyjściem.

I tak wynajmując auto – nowy Fiat Panda 1.2 (spalenie 5,7l), z jednodniowym wyprzedzeniem na miejscu – zapłaciłem 120€ za 5 dni. Korzystałem z wypożyczalni strona tutaj i wynajem w niej przebiegł bezproblemowo. Dostałem nowe auto z 1/3 baku paliwa, a miałem oddać z pustym. Zdając auto miałem po prostu zostawić kluczyki w recepcji hotelowej.

Wskazówki:

gdyby ktoś zdecydował się na transport publiczny to dodam, że stan autokarów oraz busów robi dobre wrażenie pod względem stanu technicznego pojazdów, a ich pełen rozkład oraz ceny można znaleźć tutaj; jeśli kupimy kartę, którą doładujemy określoną kwotą to przejazdy wyjdą 30% taniej w porównaniu do ceny pojedynczego biletu (z jednej karty może korzystać kilka osób)

– przykładowa cena pojedynczego biletu z Puerto de la Cruz do Santa Cruz wynosi 5€

– w Puerto de la Cruz zauważyłem również, że wiele osób korzysta z wypożyczalni Volcanic

– zauważyłem, że obu wymienionych przeze mnie wypożyczalniach wynajem auta na miejscu wychodził taniej jak przez internet – mowa oczywiście o początku marca, gdy ruch turystyczny nie jest wzmożony 

– można skorzystać również z usług znanych portali oferujących wynajem, jednak mimo super niskich cen pojawia się wiele nieścisłości typu: jak zostanę rozliczony gdy wezmę samochód z opcją przed-płaconego paliwa, trzeba zostawić potwierdzenie na karcie kredytowej rzędu 1000€, albo wykupić ubezpieczenie wkładu własnego za dwukrotność dziennego wynajmu (ok. 20€/dzień);

– wschodnią cześć wyspy obiega bezpłatna autostrada i jest najwygodniejszym łącznikiem między północą, a południem.


Noclegi

Osobiście wybrałem opcje last minute z biura podróży i na wszystkie noclegi byłem skazany na jeden hotel. Dlaczego to ma znaczenie?… A no dlatego, że krajobraz wyspy różni się diametralnie – porównując jej północną cześć z południową. Północ jest dużo bardziej zielona i skrywa w więcej „magii krajobrazu”. Południe zaś to niemalże całoroczna kraina słońca, gdzie można wygrzać się na plażach, przy bezchmurnym niebie. Jeśli ktoś planuje poświęcić dwa tygodnie lub więcej na zwiedzanie wyspy to warto wyjazd podzielić sobie na „tydzień północy” i „tydzień południa”.  Jeśli sami organizujemy sobie wyjazd, wcześniej, bez opcji żywieniowej to można pokusić się o znalezienie prywatnych kwater w fajnej lokalizacji np. na stronie airbnb.com.

Osobiście z racji na ograniczoną ilość czasu oraz wygodę wybrałem opcję all inclusive w 4* hotelu, która kupiona w ofercie last minute kosztowała mnie 1700zł za osobę/ tydzień. Przy uwzględnieniu długości lotu oraz standardzie obiektu i jakości jedzenia muszę przyznać, że była to trafiona inwestycja.


Ceny

Na wyspie mamy sklepy sieci Lidl, więc to dobra wiadomość dla tych, którzy planują niskobudżetowa podróż na własną rękę. Ceny w sieci są zbliżone do tych polskich.Przykładowe ceny(regularne):

 • pieczywo – bułki różne rodzaje 0,2€
 • pomidory 1kg- 1,45€
 • banany 1kg -1€
 • woda butelka 1,5l – 0,29€
 • świeży sok pomarańczowy 0,75l – 1,19€
 • bataty 1,79€/kg
 • jogurt 150g – 0,59€
 • ser plastry 250g – 2€
 • słoik oliwek 420g – 2€
 • pomarańcze 1kg -1,19€

Ceny w restauracjach również nie wydają się wygórowane, albowiem cena głównego dania w restauracji średniej klasy waha się w granicach 10€, przy czym zestawy obiadowe – tak zwane menu dnia (tj. zupa/ przystawka + główne+ kieliszek wina) są dostępne w granicach 11€- 13€ (sprawdzane w miejscowości turystycznej).

Jeśli mowa o trunkach procentowych, to w na każdym kroku możemy spotkać sklepy pełne hiszpańskich win, likierów, alkoholi wysokoprocentowych w przystępnych cenach. Dobre (smakowo) wino można kupić do 5€ (market Convian), wyborny rum produkowany na teneryfie 0,7l – 12,95€ (kupony w Garchico w sklepie TRUEQUE GOURMET). Teneryfa słynie ponadto z likierów bananowych, ponieważ tutejsze banany nie zostały dopuszczone przez UE  do eksportu to przerabia się je w każdy możliwy sposób.


 

Pogoda

Oto największa niewiadoma wyspy… Jaka będzie dziś pogoda? Żaden z portali pogodowych nie była wstanie właściwie zapowiedzieć pogody choćby z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.  Najlepszym sposobem było po porostu wyjście na balkon i obserwowanie, nad którą częścią wyspy znajdują się chmury. Oto kilka istotnych faktów pogodowych dotyczących wyspy:

– odwiedziny teneryfy można zaplanować sobie na każdą porę roku; osobiście odradzam miesiące wakacyjne, a szczerze polecam wczesny marzec, albo późna jesień gdy na wyspie można cieszyć się słońcem, a w Polsce nadal przygnębiające ciemności

– północ jest dużo bardziej pochmurna, chociaż i na niej zdarzyły się dni słoneczne podczas których temperatura wzrasta do 25°C (przypomnijmy jest początek marca)

– południe wyspy, znacznie suchsze i rzadko pochmurne; przypomina mi się tu odpowiedz jednego z mieszkańców wyspy, gdy zapytałem czy warto wybrać się do Siam Parku o tej porze roku. Odpowiedział mi: „To jest południe wyspy, tam jest zawsze ciepło”. Warto dodać, że przebywałem w Puerto de la Cruz – około 50km w linii prostej od Siam Parku, a temp. powietrza wynosiła 17°C. W samym Siam Parku nie szło wytrzymać wylegując się na słońcu

– podczas ciepłych wiatrów znad Sahary – tzw. Calimy, temperatura powietrza wzrasta (według niektórych informacji nawet o 10°C),

– nawet przełom lutego i marca okazał się niespodziewanie ciepły; gdy portale internetowe zapowiadały temperatury rzędu 22°C, to odczuwalna temp. wynosiła 30°C, a słońce piekło niemiłosiernie

– warto zabierać ze sobą cieplejsze odzienie, przejeżdżając przez pochmurny teren górski gdzie wieje silny wiatr ciężko nam będzie, bez kurtki, wytrzymać dłuższą chwile podziwiając widoki. Podczas gdy 20km dalej, zjeżdżając do plaży nad którą świeci słońce jedynym sensownym strojem wydaje się… stój kąpielowy; przykład wjazd z plaży Las Teresitas w góry Anaga.

Siam Park


GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z TENERYFY