Inne informacje o Berlinie

wpis w: Berlin | 0

Transport Berlin


Berlin ma doskonale rozbudowaną sieć transportu miejskiego, począwszy od metra (S+U-Bahn), a skończywszy na autobusach, przy czym na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletu, które można nabyć w automatach przy wejściu do metra, automatach tramwajowych oraz u kierowcy w autobusie.  Komunikacja miejska jest tym samym podstawowym i najwygodniejszym  sposobem poruszania po stolicy Niemiec.

Wskazówki:

– mapa metra z podziałem na strefy tutaj,

– ceny biletów:

  • Pojedynczy: dwugodzinny (normalny 2,7€/ ulgowy 1,7€ – strefa A i B); bilet krótkodystansowy- 3 przystanki metrem bądź 6 przystanków autobusem lub tramwajem (normalny 1,7€/ ulgowy 1,3€)
  • Okresowy: jednodniowy ( normalny 7€/ ulgowy 4,7€); tygodniowy 30€

– więcej informacji na temat rozkładu i biletów stronie tutaj.


Noclegi Berlin


Jak przystało na europejską stolicę w Berlinie mamy dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Okazuje się też, że nawet nie wydając dużych pieniędzy możemy sobie pozwolić na nocleg blisko centrum w przyzwoitych warunkach. Osobiście nocowałem w Novum Hotel Aldea Berlin Zentrum, z którego jestem zadowolony. Mimo, że budynek i pokoje nie zachwycały, to czystość (w tym zapach) oraz śniadania były godne pochwały, przy cenie za pokój ze śniadaniem ok 150zł/dzień.

Wskazówki:

– warto sobie przekalkulować czy opłaca nam się hotel blisko centrum i piesze wędrówki, czy preferujemy komunikację miejską i możemy mieszkać dalej,

– zanim dokonasz rezerwacji przez portal internetowy, sprawdź ceny na oficjalnej stronie obiektu,

– uwaga na wszelkiego rodzaju wydarzenia publiczne (targi), bo podczas nich ceny noclegów skaczą w górę.


Ceny


Ceny zarówno ubrań, elektroniki czy jedzenia po przeliczeniu na złotówki okazują się bardzo korzystne, a wręcz irytująco niskie porównując zarobki nasze i naszych sąsiadów. Osobiście robiłem zakupy spożywcze w marketach zlokalizowanych na Potsdamer Straße w pobliżu skrzyżowania z ulicą Bülowstraße. Było to o tyle interesujące, że znajdowały się tam tureckie sklepy, w których znajdowały się produkty i przyprawy rzadko spotykane w Polsce. Jeśli mowa o „odzieniu” to oczywiście Alexanderplatz, gdzie znajduje się… wielki TKmax oraz Primark, a także wiele innych galerii  handlowych.

Ciężko jest mi powiedzieć cokolwiek o cenach i polecić coś konkretnego w odniesieniu do restauracji, gdyż nie miałem okazji nigdzie wstąpić. Tanio i całkiem smacznie jest natomiast w barach szybkiej obsługi i kebabach. Cena np. kebaba w bułce to koszt ok 3,5 – 4€ (wyżej opisana lokalizacja na Potsdamer Straße w okolicach skrzyżowania Bülowstraße).

Zostaw Komentarz