Symbole Egiptu – Nil i Piramidy

Od zawsze fascynował mnie Egipt – jego starożytna kultura oraz zabytki, które przetrwały do czasów współczesnych. Wybierając się w podróż miałem jednak pewne obawy związane nie tylko z kwestią bezpieczeństwa, ale także przerostem wyobrażeń nad zastaną na miejscu rzeczywistością. Całe szczęście okazały się one całkowicie bezpodstawne. Starożytne zabytki, zarówno piramidy jak i świątynie, urzekają wielkością, ilością zdobień oraz emanują mistyczną energią. Ponadto sam Egipt ma swój specyficzny charakter… pomieszanie małego miejskiego „śmietniczka” z kolorystyką bazarów, pustynnymi krajobrazami i zieloną doliną Nilu tworzy doznania wizualne, których nie sposób doświadczyć podróżując po Europejskich państwach.

Podróż po Egipcie zdecydowałem się odbyć w zorganizowanym przez biuro turystyczne objeździe i po całej podróży uważam, że innego wyjścia nie było. Jako osoba nie znająca języka egipskiego, wyglądająca europejsko i podróżująca samotnie przez Egipt słabo wyobrażam sobie podróż na własna rękę.


1. Bezpieczeństwo

Egipt po drugiej rewolucji – przeciwko rządom Mubaraka, która rozpoczęła się 2011 i uczestniczyło w niej 35 milionów Egipcjan stała się państwem napiętym politycznie i odradzanym turystom jako destynacja urlopowa. Jak jest jednak dziś!?

  • Egipt wraca do łask podróżników, a Ci którzy zdecydowali się na pobyt w turystycznym kurorcie / mieście powinni się czuć całkowicie bezpiecznie
  • Podróżując objazdem zobaczą nieco więcej…

– autokary wyjeżdżające na pustynię (trasa Hurghada – Luksor) moją wyjechać dopiero po wschodzie słońca (6:00 rano) i powinny jechać w konwoju

– posterunki policji (co kilkanaście kilometrów) z uzbrojonymi w broń automatyczną funkcjonariuszami (na podstawie trasy Hurghada – Luksor)

– w podróży po Kairze, Gizie oraz na wieczornej trasie z Kairu do Hurghady towarzyszył nam w autokarze uzbrojony policjant

– posterunki policji / wojska przy wszystkich strategiczny miejscach (atrakcje turystyczne czy tamy)

– ludność miejscowa nie ma szacunku do służb mundurowych, mieszkańcy uważają bowiem, że po raz wtóry mogą zrobić rewolucję.

Pytanie co z naszym poczuciem bezpieczeństwa!? Osobiście zarówno ja, jak i cała grupa nie przejawialiśmy żadnych oznak niepokoju w trakcie podróży. Z pewnością nie bez znaczenia pozostawał tu fakt, że podróżowaliśmy w dużej grupie z dwoma doświadczonymi egipskimi przewodnikami i kierowca, którzy zachowywali się pewnie w każdej sytuacji. Zresztą… będąc w Rzymie w sierpniu 2017, widziałem ten sam obrazek – wojsko w wozach pancernych obstawiające obiekty turystyczne czy patrolujące stacje metra… Czy czułem się wówczas zagrożony.. nie.

Wskazówki:

– będąc w Egipcie należy pamiętać, że jesteśmy w kraju gdzie 83% ludności to muzułmanie więc warto ograniczyć wychodzenie po zmroku, bo wtedy „Allah śpi”

– kobiety, które w podróż wybrały się same (bez mężczyzny) najlepiej żeby trzymały się grupy. Nawet podczas zwiedzania obiektów turystycznych tubylcy bywają dość nachalni. Skutecznie odstrasza ich towarzystwo mężczyzny

– mając przy sobie dobry sprzęt fotograficzny, bądź markowe ubrania, będziemy mieli wszędzie dużo „kolegów” (nawet strażników w obiektach turystycznych), którzy będą chcieli nam, bądź z nami zrobić zdjęcie… a później czeka nas „bakszysz” – napiwek, bądź po prostu „one dolar”


2. Ceny w Egipcie

Jeśli mowa o cenach w Egipcie to są one bardzo niskie, ale tylko dla mieszkających tam na co dzień. Nic w tym dziwnego, ponieważ średnia zarobków przeciętnego Egipcjanina wynosi 110$. Widząc turystę, prawie zawsze, ceny są mocno zawyżane, a że nigdzie nie ma cenników trudno jest nam się obronić i zaproponować własną cenę. Negocjacja cen jest w Egipcie, tak jak w większości krajów arabskich sportem narodowym, ale dla mnie stanowi to dodatkową atrakcję.

Jaką walutę najlepiej zabrać do Egiptu? Z moich obserwacji wynika, że najkorzystniejszy przelicznik ma dolar amerykański, za którego otrzymamy 17/17,5 funtów egipskich (EGP). Dla przykładu funt brytyjski wymienimy za około 24 funty egipskie (EGP), a za jeden EURO otrzymamy około 18 funtów egipskich(EGP).

Przykładowe ceny w Egipcie:

– butelka wody 1,5L  – 5 EGP

– Coca – Cola 1l – 10 EGP

– butelka egipskiego czerwonego wina – 105EGP bez paragonu / 140 EGP z paragonem

– herbata hibiskusowa – 250g za 2,5$

– kawa z kardamonem – 100g za 3$

– herbaty różne rodzaje – około 2,5$ za 100g

– przyprawy różne rodzaje – około 3$ za 100g

– pieczywo – nawet do kilkudziesięciu kawałków za 1 $

– banany – 3kg za 1$

– kapelusz – 3$-5$

– bawełniany szal / arafatka – 1$

– pokrowiec na tablet 10’ w egipskie wzory – 2 szt. za 1$ / na telefon – 4szt. za 1$

Wskazówki:

– warto mieć na uwadze, że ceny napojów podczas rejsu po Nilu 4* statkiem / w hotelu są znacznie wyższe (np. butelka wody kosztuje 30 EGP, kieliszek wina 65 EGP, drink 70EGP); odpowiednio drożej jest również w pobliżu atrakcji turystycznych 

– negocjując cenę zakupu warto zacząć licytację od 1/10 ceny proponowanej przez sprzedawcę

– nie pytajmy przewodników o ceny zakupu poszczególnych przedmiotów na oczach sprzedawców

– warto zapamiętać zwrot „a la szokran” – nie dziękuję bardzo, przyda się on nam wielokrotnie, ponieważ wszystkie wyjścia z atrakcji turystycznych prowadzą przez „stragany” gdzie będziemy nagabywani do kupna pamiątek. Ważne jest też, aby nie składać sprzedawcom żadnych obietnic, np. że zajrzymy do nich w drodze powrotnej… wierzcie mi… zajdą was

– „handele” kwitnie przede wszystkim nocą.. bazary/ sklepy są czynne nawet do 3:00 nad ranem.


3. Atrakcje podczas objazdu Symbole Egiptu

Jakie dodatkowe wycieczki fakultatywne wybrać w trakcie programu Symbole Egiptu – Nil i piramidy oraz z jakimi kosztami się liczyć podczas zwiedzania?

Program wycieczki Symbole Egiptu – Nil i Piramidy jest bardzo bogaty i obejmuje znaczny obszar kraju co wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na transferach i porannym wstawaniu (najczęściej 4:00- 5:00) rano. Przy tej okazji warto się zastanowić, które z licznych wycieczek fakultatywnych wybrać, aby się po prostu nie zamęczyć.

Oto moje propozycje wycieczek fakultatywnych, których warto wybrać podczas objazd Symbole Egiptu – Nil i piramidy:

– Abu Simbel – koszt 90$, zwiedzanie jednych z najwspanialszych świątyń w Egipcie (a z całą pewnością najbardziej oryginalnych architektonicznie). Kompleks dwóch świątyń –  Wielkiej Świątyni Ramzesa II oraz Świątyni Nefertari (jego żony), który aktualnie znajduje się na malowniczym wzgórzu nad jeziorem Nasera. W latach 60-tych kompleks został bowiem pocięty i przeniesiony na aktualną lokalizację, gdyż nad Nilem groziło mu zalanie. Zwiedzanie miejsca wiąże się z 6h w autokarze, ponieważ od Asuanu dzieli je odległość ponad 250km, po drodze krajobraz pustynny (zjawisko fatamorgany). Na miejscu chętni na fotografowanie wnętrz świątyń musza zapłacić 300EGP.

– Luksor nocą – koszt 40$, zwiedzanie Świątyni Luksorskiej o zachodzie słońca… co tworzy piękną scenerię do zdjęć. Po zmroku przejazd dorożkami przez centrum miasta, a także… środek kolorowego bazaru by na koniec spocząć przy fajce wodnej i kawie z kardamonem bądź herbacie hibiskusowej. Wszystko w  kolorowej z scenerii wąskich uliczek. Gwarantuję że zadziwi nas nocne życie miasta.

– Medined Habu + wioska robotników czyli 2 w 1 – koszt 45$, osobiście dokupiłem ten fakultet, jednak nie zrobiłbym tego po raz drugi. Świątynia, a raczej cytadela jest bardzo interesująca i ma najlepiej zachowane malowidła naścienne ze wszystkich oglądanych świątyń. Sama wioska budowniczych też nie ma sobie nic do zarzucenia… problem polega jednak na tym, że tego konkretnego dnia zwiedzania zobaczymy wiele wspaniałych miejsc (Dolina Królów/ Świątynia Hatszepsut) i będziemy bardziej myśleć o chwili ochłody nad basen, niż podziwianiu kolejnych zabytków (Polecam tylko dla prawdziwych zapaleńców kultury Egipskiej i fanatyków fotografii – chociaż i na nią niewiele będziemy mieli czasu)

– Wioska Nubijska – 30$; osoby, które się na nią wybrały, uznawały za najciekawszy punkt samo transport łodzią do wioski. Jeśli ktoś liczy, że zobaczy dorosłe krokodyle Nilowe mieszkające z ludźmi to mocno się zdziwi (nie polecam)

– Lot balonem nad Luksorem – z pewnością ciekawe przeżycie, ale za 120$ – 45min to jak na Egipt trochę za drogo.. i wstać trzeba o 3:30. Ponadto w marcu gdy miasto spowija smog po wypalaniu pól trzciny trudno będzie o ciekawe zdjęcia (nie polecam)

– Nurkowanie na rafie z akwalungiem (butlą) – koszt 45$, na koniec coś dla fanatyków przygód i nowych doświadczeń. Przechodzimy uproszczone szkolenie i wypełniamy ankietę o stanie zdrowia w języku polskim. Wypływamy jachtem motorowym na rafę nieopodal wysepki zwanej Paradise. Tam mamy pierwsze nurkowanie, później jemy obiad, plażujemy na wysepce Paradise i ponownie udajemy się w inne miejsce nurkować. Całość około 8 godzin. Cóż mogę powiedzieć… magia.. podwodny krajobraz był zarówno dla mnie jak i moich towarzyszy nieopisanym przeżyciem. Zgodnie stwierdziliśmy, że był to jeden z najlepszych dni naszego życia.

Wskazówki:

dodatkowe koszty na jakie musimy być gotowi podczas zwiedzania atrakcji objazdem Symbole Egiptu – Nil i Piramidy:

  • 300EGP – możliwość fotografowania w Dolinie Królów. Warto, bowiem wnętrza grobowców są pełne kolorowych malowideł
  • 150EGP – oglądnie zmumifikowanych ciał w Muzeum Egipskim w Kairze (zakaz fotografowania) – Warto jeśli kogoś to nie obrzydza, ponieważ twarze, dłonie i stopy zmumifikowanych ciał są odsłonięte.
  • 50EGP – możliwość fotografowania w Muzeum Egipskim w Kairze
  • 300EGP – możliwość fotografowania wnętrz świątyń w Abu Simbel (można zaryzykować i spróbować zrobić kilka zdjęć nielegalnie)
  • 300EGP – zwiedzanie piramidy Cheopsa – Osobiście polecam! Niesamowita podróż do przeszłości, chociaż wewnątrz nie znajdziemy żadnych posągów czy malowideł to górny (drugi etap) korytarza wiodący do komnaty grobowej jest bardzo wysoki (imponujący). Należy pamiętać, że wewnątrz jest dość duszno, a pierwsza części korytarza  jest bardzo niska (nieco ponad metr), odradzam wejście osobom z objawami klaustrofobii.
Abu Simbel

4. Pogoda w Egipcie

Pewnie wielu zastanawia się jaką porę roku/ jaki miesiąc wybrać na wakacje w Egipcie? Na to pytanie nie mam jednoznacznej odpowiedzi.. każdy bowiem miesiąc ma swoje dobre i złe strony. Jeśli miałbym osobiście coś doradzić to polecam miesiące wczesnowiosenne. Odpowiednie będą druga połowa marca/ kwiecień i początek maja. Dlaczego? W marcu temperatura w Hurghadzie waha się między 25-30°C w cieniu. W okolicach Luksoru/ Asuanu sięga już sporo ponad 30°C, nocą około 20°C. Wierzcie mi… Więcej nam nie trzeba. W marcu słońce zachodzi nieco szybciej, bo około 18:00 czasu lokalnego, jednak już po 6:00 rano możemy się „opalać”. Mimo dymu z wypalania pół trzcinowych (nad Nilem), to woda w morzu jest ciepła, Nil nie śmierdzi, a pola w dolinie się zielenią. W miesiącach od czerwca do września bardziej będziemy się męczyć skwarząc w ponad 40°C słońcu, mamy natomiast więcej godzi słonecznych. Październik/ listopad i grudzień znów będą odpowiednie do zwiedzania, ale nie wiadomo jak zmieni się krajobraz po lecie..


Wskazówki ogólne:

– wnoszenie statywu fotograficznego na teren obiektów starożytnych jest surowo zabronione (wymagane specjale pozwolenie); miałem wrażenie, że mniejszą zbrodnią byłoby wniesienie na teren świątyni w Luksorze AK-47

– wyjeżdżając na teren Egiptu nie mamy obowiązku żadnych dodatkowych szczepień, jednak aby uniknąć tak zwanej „klątwy faraona” należy, przede wszystkim, pić wodę butelkowaną. W prawdzie ludność zamieszkująca nabrzeże Nilu pije wodę z rzeki, to na bardziej wrażliwe – europejskie żołądki, może ona okazać się zdradliwa

– podczas podróży nie zwiedzaliśmy żadnych meczetów więc dodatkowe okrycia dla kobiet nie są wymagane

– w marcu jest sezon zbiorów trzciny cukrowej i towarzysz im wypalanie pozostałości po zbiorach co wiąże się ze smogiem i dymem przewijającym się od czasu do czasu przez dolinę Nilu. Nie jest on jednak bardzo dokuczliwym zjawiskiem

– w trakcie zwiedzania zabytków warto poruszać się w parach, samotnie bardziej jesteśmy narażeni na „uczynnych” tubylców, którzy chcą nam zrobić zdjęcie, namówić do kupna pamiątki

– walutę możemy wymienić u przewodników, bądź w automacie przypominającym bankomat znajdującym się zazwyczaj w każdym lobby hotelowym. Jeśli chcemy wymienić znaczną ilość gotówki np. z dolarów na funty egipskie warto poszukać automatu poza hotelem ( dla przykładu wymieniając gotówkę w automacie przed muzeum w Kairze otrzymałem kurs za dolara – 17,54 EGP, hotelowy 17 EGP); Automaty obsługujmy w języku angielskim

– za dodatkowe wejściówki/ pozwolenia na fotografowanie do wszystkich starożytnych atrakcji płacimy w funtach egipskich

–  można porozumieć się z kimś z grupy i wykupić jedno pozwolenie na fotografowanie używając go na zmianę (polecam przy Abu Simbel); w Dolinie Królów pozwolenie, teoretycznie, wykupujemy na 1 urządzenie – aparat (telefon się nie liczy)… co nie zmienia faktu, że można wybrać najlepszy sprzęt i robić sobie zdjęcia nawzajem.


GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z EGIPTU