Atrakcje Berlin


1.Wyspa Muzeów

Wyspa będzie zaskoczeniem dla osób, które wyobrażały sobie Berlin jako miasto mało porywających – nowoczesnych budowli. Tymczasem cała północna część wyspy jest swoistym powrotem do przeszłości. Pierwszymi budynkami, które przykuwają naszą uwagę (zaczynając zwiedzanie od Lustgarten) jest wzniosły budynek Katedry Berlińskiej, oraz antyczne muzeum – Altes Museum. Za gmachem tego właśnie muzeum skrywa się cały kompleks muzealny, którego budynki przenoszą nas w czasy starorzymskie. Na placu znajdują się budynki Alte Nationalgalerie, Pergamonmuseum, Neues Museum zaś na skraju wyspy (za wyżej wymienionymi muzeami) znajduje się także Bode-Museum.

Krótkie informacje na temat muzeów, które zdążyłem odwiedzić:

Pergamonmuseum – muzeum pergamońskie; w moim odczuciu najciekawsze, ponieważ możemy w nim podziwiać zabytki wielu kultur. Ekspozycje takie jak: zbiory sztuki starożytnej, muzeum Azji przedniej czy muzeum sztuki islamskiej. Najbardziej znane zabytki architektoniczne muzeum to np. Brama Isztar oraz fasada sali tronowej Nabuchonodozora II. Zwiedzanie zajmuje około 4h.

Neues Museum –  Nowe Muzeum; w muzeum znajdują się eksponaty archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych oraz wczesnego średniowiecza. Znaczna część ekspozycji zajmują zabytki sztuki egipskiej. Dokładne zwiedzanie zajmuje około 3h.

Alte Nationalgalerie – Stara Galeria Narodowa; Ekspozycje obejmują XIX wieczne dzieła malarstwa i rzeźby. Minimalny czas zwiedzania przy zatrzymywaniu się tylko przy wybranych dziełach zajmuje około 1-1,5h.

Altes Museum – Stare Muzeum, znaleźć w nim możemy zbiory rzeźb rzymskich, greckich i etruskich, a także ekspozycje sztuki staroegipskiej. Ciekawy jest fakt, że możemy obejrzeć przedmioty towarzyszące starożytnym w ich codziennym życiu – czasami nieco szokujące, np. pomieszczenie z eksponatami przedstawiającymi sceny erotyczne (w tym pary homoseksualne ). Zwiedzanie zajmuje min 1,5h.

Bode-Museum –Muzeum Bodego; muzeum, którego nie udało mi się zwiedzić, zawiera np. zbiory malarstwa takich sław jak Bernini czy Donatello, kolekcje rzeźb z kości słoniowej, wystawę monet z okresu miedzy VII w. p.n.e., a XIX wiekiem.

Wskazówki:

– bilet całodzienny na wszystkie muzea na wyspie kosztuje 18€, a do samego Pergamonmuseum –  12€, można również kupić bilet kilkudniowy,

– bezpłatnie przy wejściu do każdego muzeum można otrzymać audio-przewodnik, niestety tylko w Pergamonmuseum jest on dostępny w języku polskim,

– ważne jest również, aby przy zwiedzaniu obrać właściwą (chronologiczną) kolejność,

– wyspę najlepiej, w moim odczuciu, zwiedzać od Lustgarten – lokalizacja tutaj

Pergamonmuseum


2. Katedra w Berlinie

Wzniosła budowla o ciekawej historii. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku, jednak na jego miejscu istniała kiedyś mniejsza katedra, która została uszkodzona podczas alianckich nalotów w 1944 roku. Jej odbudowa rozpoczęto w 1975 roku.

Wskazówki:

– katedrę można zwiedzać w godzinach 9:00 – 20:00 od poniedziałku do soboty; 12:00 – 20:00 w niedzielę i święta; od 1 października do 31 marca katedrę można zwiedzać do 19:00; zakaz zwiedzania podczas nabożeństw,

– bilet wstępu kosztuje 7€; więcej informacji na stronie http://www.berlinerdom.de/

Katedra Berlińska


3. Brama Brandenburska 

Brandenburger Tor to niewątpliwy symbol Berlina, a dla Niemców symbol Pokoju i Wolności od 3 października 1990 roku. Sama budowla powstała natomiast pod koniec XVIII wieku.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

Brama Brandenburska


4. Budynek Parlamentu – Reichstagsgebäude

Obecny wygląd budynku zawdzięczamy przebudowie, która miała miejsce po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991- 1999. Od zakończenia przebudowy obiekt jest siedzibą parlamentu oraz miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego, które wybiera prezydenta Niemiec. Budynek jest także bardzo popularną atrakcja turystyczną, ponieważ bezpłatnie możemy pospacerować po przeszklonej kopule będącej centralna częścią budynku, a nawet skorzystać z opcji z przewodnikiem, czy zobaczenia sali plenarnej ze specjalnej galerii dla gości.

Wskazówki:

– wejście jest bezpłatne,

– aby wejść do budynku należy przejść odpowiedni proces rejestracji zwiedzających, można go zrobić w wyznaczonym punkcie na placu przed budynkiem bądź przez internet na stronie tutaj,

– polecam opcje rejestracji internetowej w wybranej przez nas opcji, unikniemy czekania w długiej kolejce na dworze, mamy też gwarancje wejścia o ustalonej godzinie ( poranna rejestracja na miejscu nie gwarantuje nam wejścia nawet wieczorem tego samego dnia, o czym niestety się przekonałem).

– mapa tutaj.

Reichstag


5. Place

Gendarmenmarkt – Plac otaczają monumentalne budynki dwóch kościołów, oraz gmach sali koncertowej Konzerthaus Berlin. Ponadto przed Świętami Bożego Narodzenia, a dokładnie już od 23 listopada na placu rozstawia się jarmark świąteczny. Mapa tutaj

Potsdamer Platz – Plac Poczdamski – swoja nazwę bierze od niemieckiego miasta Poczdam, sam plac nie charakteryzuje się niczym wyjątkowym, jednak wokół niego znajdują się takie budynki jak Sony Center (futurystyczny budynek z zadaszonym patio), budynek filharmonii – Berliner Philharmonie, oraz duże centrum handlowe LP12 Mall of Berlin. Mapa tutaj.

Plac Paryski – Plac na którym znajduje się Brama Brandenburska, prowadzi do niego jedna z najbardziej uczęszczanych ulic w Berlinie, a mianowicie Unter den Linden. Wokół tej właśnie ulicy znaleźć możemy szereg rozmaitych kawiarni, barów, restauracji, luksusowych hoteli, salonów ekskluzywnych samochodów, itp.

Alexanderplatz – gratka dla tych, którzy wybrali się do stolicy Niemiec na zakupy, ponieważ plac jest otoczony licznymi wielkimi sieciowymi sklepami (np. TK Maxx, Primark). W jego pobliżu znajduje się również wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm, na która można wjechać, aby podziwiać panoramę miasta. Dodatkowo na koniec listopada również tutaj rozstawia się jarmark świąteczny. Mapa tutaj

Wskazówki:

– najtańszy bilet wjazdu na wieżę telewizyjna kosztuje minimalnie 13€; pozostałe ceny na stronie http://www.tv-turm.de/en/index.php .

Plac Gendarmenmarkt


6. Inne ciekaw miejsca

Großer Tiergarten  

Duży park znajdujący się na wprost Bramy Brandenburskiej i stanowi świetną alternatywę dla osób, które mają dość poruszania się po miejskiej dżungli. Na końcu parku znajduje się Aquarium Berlin oraz Berliński Ogród Zoologiczny.

Wskazówki:

– cena wstępu do Aquarium Berlin + Berliński Ogród Zoologiczny wynosi 20€; do samego akwarium bądź samego zoo 14,5€; pełen cennik na stonie http://www.zoo-berlin.de/en/tickets/day-tickets


Niemieckie Muzeum Historyczne – Deutsches Historisches Museum

Muzeum mieści się w najstarszym budynku ulicy Unter der Linden, a jego zbiory są wysoko oceniane przez zwiedzających. Niestety nie udało mi się go odwiedzić z uwagi na brak czasu i muzealny przesyt.

Wskazówki:

– bilet wstępu normalny kosztuje 8€/ ulgowy 4€.


Gedenkstätte Berliner Mauer – Pomnik Muru Berlińskiego

Fragment muru berlińskiego pozostawiony jako upamiętnienie podziału Niemiec. Oryginalnie miał on 156km. Mapa tutaj


Transport Berlin


Berlin ma doskonale rozbudowaną sieć transportu miejskiego, począwszy od metra (S+U-Bahn), a skończywszy na autobusach, przy czym na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletu, które można nabyć w automatach przy wejściu do metra, automatach tramwajowych oraz u kierowcy w autobusie.  Komunikacja miejska jest tym samym podstawowym i najwygodniejszym  sposobem poruszania po stolicy Niemiec.

Wskazówki:

– mapa metra z podziałem na strefy tutaj,

– ceny biletów:

  • Pojedynczy: dwugodzinny (normalny 2,7€/ ulgowy 1,7€ – strefa A i B); bilet krótkodystansowy- 3 przystanki metrem bądź 6 przystanków autobusem lub tramwajem (normalny 1,7€/ ulgowy 1,3€)
  • Okresowy: jednodniowy ( normalny 7€/ ulgowy 4,7€); tygodniowy 30€

– więcej informacji na temat rozkładu i biletów stronie tutaj.


Noclegi Berlin


 Jak przystało na europejską stolicę w Berlinie mamy dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Okazuje się też, że nawet nie wydając dużych pieniędzy możemy sobie pozwolić na nocleg blisko centrum w przyzwoitych warunkach. Osobiście nocowałem w Novum Hotel Aldea Berlin Zentrum, z którego jestem zadowolony. Mimo, że budynek i pokoje nie zachwycały, to czystość (w tym zapach) oraz śniadania były godne pochwały, przy cenie za pokój ze śniadaniem ok 150zł/dzień.

Wskazówki:

– warto sobie przekalkulować czy opłaca nam się hotel blisko centrum i piesze wędrówki, czy preferujemy komunikację miejską i możemy mieszkać dalej,

– zanim dokonasz rezerwacji przez portal internetowy, sprawdź ceny na oficjalnej stronie obiektu,

– uwaga na wszelkiego rodzaju wydarzenia publiczne (targi), bo podczas nich ceny noclegów skaczą w górę.


Ceny


Ceny zarówno ubrań, elektroniki czy jedzenia po przeliczeniu na złotówki okazują się bardzo korzystne, a wręcz irytująco niskie porównując zarobki nasze i naszych sąsiadów. Osobiście robiłem zakupy spożywcze w marketach zlokalizowanych na Potsdamer Straße w pobliżu skrzyżowania z ulicą Bülowstraße. Było to o tyle interesujące, że znajdowały się tam tureckie sklepy, w których znajdowały się produkty i przyprawy rzadko spotykane w Polsce. Jeśli mowa o „odzieniu” to oczywiście Alexanderplatz, gdzie znajduje się… wielki TKmax oraz Primark, a także wiele innych galerii  handlowych.

Ciężko jest mi powiedzieć cokolwiek o cenach i polecić coś konkretnego w odniesieniu do restauracji, gdyż nie miałem okazji nigdzie wstąpić. Tanio i całkiem smacznie jest natomiast w barach szybkiej obsługi i kebabach. Cena np. kebaba w bułce to koszt ok 3,5 – 4€ (wyżej opisana lokalizacja na Potsdamer Straße w okolicach skrzyżowania Bülowstraße).


GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z BERLINA