Atrakcje Porto

wpis w: Portugalia | 0

Porto

Wszystkie największe atrakcje Porto znajdują się w promieniu 2 km od dzielnicy Riberia (centrum miasta), dlatego piesze zwiedzanie nie powinno stanowić wyzwania, a wręcz czystą przyjemność. Same centrum miasta jest tak zachwycające, że w mojej opinii zwiedzanie okolic Porto jest opcją dla osób, które mają w zanadrzu dużą ilość czasu.

1.Most Ponte Dom Luis I

Stalowy most projektanta Teófilo Seyriga z grupy Gustave Eiffela, który jest wizytówką Porto. Jego całkowita długość wynosi 385,25 metrów, co w 1886 (rok oddania do użytku) dawało mu pierwsze miejsce na świecie. Sam most jest rewelacyjnym dopełnieniem i spoiwem dwóch pięknych dzielnic nad rzeką Douro (Ouro). Lokalizacja tutaj

Ponte Luis I


2.Cais da Ribeira, Vila Nova de Gaia oraz rzeka Douro

Dzielnica Cais da Ribeira i Vila Nova de Gaia to odpowiednio prawe i lewe nabrzeże rzeki Douro (patrząc w stronę oceanu). Obie dzielnice, mimo że administracyjnie należą do innych miast, to połączone mostem Ponte Luis I stanowią nierozerwalną całość. Dzielnica Riberia wpisana została na listę dziedzictwa UNESCO, natomiast Vila Nova de Gaia to przede wszystkim winnice specjalizujące się w produkcji Porto. W produkcji owego trunku ważną rolę odgrywała rzeka Douro, którą transportowano do Vila Nova (łodziami w beczkach) młode wino z wyżej położonych dolin rzeki.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– z górnego poziomu mostu Ponte Luis I do nadbrzeżnego deptaka Vila Nova de Gaia, można zjechać kolejką linową (8€ bilet w dwie strony + degustacja porto), bądź zejść pieszo drogą po lewej stronie mostu, mogąc przy okazji podziwiać miasto z nieco innej perspektywy.

– zwiedzanie większości winnic jest możliwe, bilety, w zależności od winnicy, wahają się między 5-10€.

Cais da Ribeira


3. Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Porto (Sé Catedral)

Zarówno katedra jak i otaczający ją plac, z piękną panoramą starego miasta, jest obowiązkowy punktem zwiedzania. 

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– wstęp do katedry 3€/ osoba.

Sé Catedral


4. Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco)

Kościół jest najbardziej okazałą budowlą gotycką w Porto, jego największym atutem jest ołtarz z licznymi trójwymiarowymi, drewnianymi rzeźbami. Poza kościołem zwiedzić możemy również katakumby oraz ozdobne komnaty.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– wstęp do kompleksu 5-6€/osoba; miejsce można z czystym sumieniem sobie darować, gdy jest to nasz …enty kościół tego dnia.

– w kościele nie można robić zdjęć.

Igreja de São Francisco


5. Torre dos Clérigos

76-metrowa wieża, z której podziwiać można panoramę całego miasta, oraz rzekę Douro.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– wstęp 2 €

– wejście na szczyt tylko po wąskich schodach

Torre dos Clérigos view


6. Igreja da Nossa Senhora das Carmelitas, Igreja do Carmo

Połączone ze sobą dwa kościoły zachwycające złotymi zdobieniami wewnątrz oraz  azulejos (niebieskimi płytkami) na zewnątrz. Lokalizacja tutaj

 

Igreja da Nossa Senhora das Carmelitas, Igreja do Carmo


7. Księgarnia Lello & Irmão (Livraria Lello & Irmão)

Księgarnia, która funkcjonuje nadal jako punkt sprzedaży książek, a mimo to jest niebywałą atrakcją turystyczną. Wrażenie robią drewniane – wijące się przez środek księgarni schody. Sławna również z powodu kręcenia w niej scen do przygód o Harrym Potterze. Lokalizacja tutaj


8. Mosteiro da Serra do Pilar

Świątynia z niezadaszonym okrągłym placem otoczonym kolumnami, znajdująca się na wzgórzu. Widok z owego wzgórza jest, w moim przekonaniu najładniejszą panoramą starego miasta zarówno w dzień jak i w nocy.

Wskazówki:

– lokalizacja tutaj

– cena wstępu do świątyni to ok.2€.

Mosteiro da Serra do Pilar


9. Inne miejsca warte uwagi

Avenida dos Aliados – to aleja otoczona przez dwa place Praça do General Humberto (od północy) oraz Praça da Liberdade (od południa).

Urząd miejski – Câmara Municipal do Porto znajdujący się na placu Liberdade, należy do jednych z największych ratuszy w Europie.

Igreja de Sao Ildefonso –  kościół przykuwający wzrok bogatym zdobieniem azulejos

Estação de São Bento – dworzec stacji kolejowej jakiego nie znajdziecie nigdzie indziej ze względu na wnętrze ozdobione azulejos.

Jardins do Palácio de Cristal do Porto – malowniczy park, z którego podziwiać możemy panoramę miasta.

Cafe Majestic  –  najsłynniejsza w Porto kawiarnia, z bogatym wystrojem z początku ubiegłego wieku

Palacio da Bolsa

Estádio do Dragão – stadion piłkarski FC Porto.

Opcjonalnie Foz do Douro – dzielnica nad oceanem, do której dojechać można zabytkowym tramwajem nr 1 spod kościoła św. Franciszka (2,5€). Znajduje się w niej między innymi: plaże, latarnia morska, oraz forteca Fortaleza de São João da Foz (wstęp bezpłatny).

Park Jardins do Palácio de Cristal


 GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z PORTUGALII

Zostaw Komentarz