Atrakcje Portugalia


1. Porto

Porto


2. Aveiro

Miasto zwane Wenecją Portugalii, ze względu na przecinające je kanały rzeczne. Będzie świetnym miejscem na postój w drodze z Porto do Lizbony. Podczas około godzinnego spaceru po centrum miasta możemy nacieszyć oczy widokiem „weneckich łodzi” pływających się po wodnych kanałach, a wszystko w otoczeniu pięknie zdobionych budynków. Ponadto możemy zobaczyć kilka zabytkowych kościołów, malowniczych uliczek oraz zjeść portugalskie przysmaki w jednej z piekarni.

Wskazówki:

– jako centrum miasta i punkt, z którego rozpocząć zwiedzanie ( spacerowanie) można przyjąć Museu da Cidade de Aveiro,

– w centrum można spokojnie znaleźć miejsce parkingowe (parkingi płatne),

– więcej informacji o miejscowości na stronie tutaj 

 

Aviero


3. Coimbra

Miasteczko studenckie – obowiązkowy punkt dla podróżujących po kraju. W moim przekonaniu, najwięcej uwagi należy poświęcić wzgórzu, na którego szczycie znajduje się Uniwersytet Coimbra. Fasady budynków Universidade Velha oraz lokalizacja pasują bardziej do świat baśni, niż nauki. Dodatkowo na placu Uniwersyteckim znajduje się Biblioteca Joanina, która jest atrakcją nie tylko dla moli książkowych. O jej niezwykłości decyduje barokowy styl oraz bogate zdobienia trzech ogromnych sal, z których się składa. Atmosferę magii podsycają studenci ubrani w charakterystyczne stroje, w których skład wchodzi długa czarna peleryna – inspiracja dla autorki książek o przygodach Harrego Pottera.

Polecam spacer malowniczymi uliczkami, aby napotkać na swej drodze takie kościoły jak:

Igreja de São Tiago

Igreja de Santa Cruz

Dodatkowo, jeśli mamy czas zachęcam do wizyty w ogrodzie Jardim Botânico da Universidade de Coimbra, gdzie pośród alejek możemy zobaczyć różnorodne i niespotykane na co dzień gatunki roślin.

Wskazówki:

-więcej informacji na stronie o miasteczku tutaj

– do biblioteki Joanina można wejść do godziny 17:00 /18:00.

Uniwersytet Coimbra


4. Lizbona

Pomnik Odkrywców

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5. Sintra

Park Pena


6. Fatima

Czy to miejsce tylko na ludziach głębokiej wiary może zrobić wrażenie? Okazuje się, że nie. Sanktuarium wraz z placem robi duże wrażenie chociażby ze względu na swoją wielkość. Dodatkowo mozna tutaj odczuć „dziwną” atmosferę zadumy i spokoju. Uczestniczyliśmy w wieczornym różańcu na placu (22:00) odmawianym w czterech językach – w tym polskim, co było dla mnie ciekawym przeżyciem. Niestety nie udało nam się wejść do głównego gmachu kościoła, ponieważ trwał w nim remont, niemniej jednak warto było odwiedzić Fatimę.

Fatima


7. Cabo da Roca

To najbardziej wysunięty na zachód kawałek Europy, uznawany dawniej za „krawędź świata” i tak też wygląda. Wysokie klify sięgające po horyzont, latarnia morska,  ocean, promienie słońca otulone chmurami i gwarantuję, że nigdy nie zapomnicie tego mijsca.

Wskazówki:

– obowiązkowe miejsce na zachód słońca !

– nie dajcie się ponieść wyobraźni i uważajcie na strome klify,

– mapa tutaj.

Cabo da Roca sunset


8. Algarve – plaże

Wybrzeże Algarve, to region – chciałbym powiedzieć, najpiękniejszych plaż w Europie jednak nie mi to oceniać. Klifowe wybrzeże poprzecinane piaszczystymi plażami, oraz wyłaniające się z dna oceanu wielkie płyty skalne tworzą z Algarve unikat na skalę światową. Poniżej plaże i miejsca, które wybrałem na podstawie własnych doświadczeń. Zdjęcia zamiast długiego opisu, który i tak by nie oddałby ich piękna.

Zambujeira do Mar

– mapa tutaj

Zambujeira do Mar


Praia do Castelejo

– mapa tutaj

– mój numer jeden wśród plaż zachodniego wybrzeża.

Praia do Castelejo


Cape Saint Vincent

– mapa tutaj

Cape Saint Vincent


Praia do Beliche

– mapa tutaj

– mój numer jeden wśród plaż południowego wybrzeża.

Praia do Beliche


Ponta da Piedade

-mapa tutaj

Ponta da Piedade, Lagos


Sagres – Sagres Fortress, oraz miejska plaża

– mapa tutaj

– wejście za obszar muru 2€.

Sagres Fortress


Praia do Camilo

– mapa tutaj

Praia do Camilo


Praia da Rocha

-mapa tutaj

Praia da Rocha


Praia da Marinha

– mapa tutaj

praia da marinha


Albuferia

Miejscowość, kurort turystyczny w portugalskim stylu. W centrum miasta zamiast hoteli „molochów” znajdują się białe domki, które są ulokowane na zboczu. Bardzo dobre miejsce na noclegi oraz jako baza wypadowa do plaż południowego wybrzeża.

Praia da Falesia

– mapa tutaj

Praia da Falesia, Albuferia

Do Castelo + Praia do Evaristo

– mapa tutaj

– Praia do Evaristo – plaża, na której fale rozbijają się o skały tworząc kilkumetrowe ściany wody tuż obok miejsca do leżakowania.

Do Castelo, Albuferia

Praia dos Alemaes

– mapa tutaj

Praia dos Alemaes

Wskazówki ogólne:

– na kąpiele w oceanie można liczyć tylko w osłoniętych zatokach południowego wybrzeża, tam też mogą nam się przydać okularki i rurka do nurkowania, chociaż widoczność jest słaba,

– buty do wody raczej nam się nie przydadzą,

– większość kąpielisk jest strzeżona przez ratownika, który nie pozwala (ze względu na fale) wchodzić głębiej jak do pasa.


9. Klasztor w Batalha

Klasztor znajdujący się niedaleko Fatimy wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, jego dokładny opis znajdziecie tutaj

Klasztoru nie miałem czasu odwiedzić, mimo wszystko cieszy się duża dobrymi opiniami i popularnością wśród turystów. Mapa tutaj


 

10. Obidos

Kolejne miejsce, do którego nie zdążyliśmy zawitać. A jest to małe miasteczko położone na północ od Lizbony, otoczone średniowiecznymi murami. Więcej informacji tutaj . Mapa tutaj 


 Transport Portugalia


Transport publiczny

Jeśli wybieramy się do Portugalii na kilka dni do konkretnego miasta, to polecam wynajem noclegu w pobliżu centrum i doraźne korzystanie z usług komunikacji miejskiej. W takich miastach jak Porto i Lizbona najwygodniej, i najszybciej jest poruszać się metrem, zaś w centrum miast zabytkowymi tramwajami. Jedynym minusem metra są godziny jego otwarcie, ponieważ kursuje w godzinach 6:30- 1:00. Bilety na metro  można nabyć w automacie na każdej stacji, często przy automatach znajdują się pracownicy, którzy pomagają w przypadku problemu, wątpliwości przy zakupie biletu.

Poniżej strony, na których można znaleźć aktualne ceny i mapy:

– Porto,  Metro –   http://www.metrodoporto.pt/en

              Autobusy – http://www.stcp.pt/en/travel/tariffs/prices/

– Lizbona, Metro – http://metro.transporteslisboa.pt/eng/customer-info/diagrams-and-maps/

Dokładny opis komunikacji miejskiej w Lizbonie znajdziesz tutaj 

Samochód

Osobiście, zwiedzając całą Portugalię, korzystałem z usług wypożyczalni samochodów http://www.auto-jardim.com/. Z samochodem nie miałem najmniejszych problemów, tak jak i jego zwrotem. Za 8 dniowy wynajem kat. C od 11 do 19 września (odebrałem w Porto przy lotnisku, oddałem w Albuferii) zapłaciłem 124,43€. Rezerwacji dokonywałem około miesiąca przed wyjazdem, konieczne było zablokowanie kwoty 1000€ na karcie kredytowej przy odbiorze samochodu (nie brałem przy tym żadnych dodatkowych ubezpieczeń wkładu własnego). Otrzymałem Forda Fiestę 2007r z silnikiem benzynowym 1,2, którego średnie spalenie wyniosło 7l/100km. Cena benzyny z Portugalii sprawdzisz tutaj

Poruszając się po Portugalii używałem dróg krajowych, dzięki czemu mogłem zwiedzić każde interesujące mnie miejsce nad wybrzeżem oraz uniknąć wysokich  opłat za autostrady. Poruszanie się po drogach krajowych, nie sprawia problemu (nawierzchnie są w dobrym stanie) i wcale mocno nie wydłuża podróży. Tym sposobem można pominąć temat autostrad zarówno na zachodnim wybrzeżu Portugalii (jadąc z Porto do Lizbony), jaki i całym Algarve.

Wskazówki:

– adres wypożyczalni AutoJardim w Porto – Rua Vasconcelos Costa, n.289, Maia,

– wynajem auta i oddanie w tej samej lokalizacji jest jeszcze tańsze,

– w moim przypadku, gdy oddawałem samochód w Albuferii, osoba dobierająca auto w wypożyczalni sprawdziła jedynie poziom paliwa (czy bak jest pełen), nie sprawdzała czy samochód ma jakieś dodatkowe uszkodzenia, a zablokowana kwota 1000€ na karcie kredytowej została mi odblokowana bez dodatkowych potrąceń.

Samolot

Jeśli chcemy przedostać się z np. z Faro do Porto, tak jak to było  w naszym przypadku warto zapoznać się z ofertą np. Ryanair. Za lot z tym przewoźnikiem z Faro do Porto zapłaciliśmy bowiem 19,99€ za osobę, co wcale nie było okazja cenową, lecz standardową ceną przy zakupie biletu z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.


Noclegi Portugalia


Cena hoteli nawet w takich miastach jak Porto czy Lizbona nie jest wygórowana, warto jednak zastanowić się czy pokój hotelowy zaspokoi nasze potrzeby, ponieważ ceny hoteli z wyżywieniem są już dużo wyższe, a jeśli nie mamy kuchni to ciepłe posiłki trzeba jeść na mieście.

Z pośród ofert noclegowych dostępnych w sieci najtańsze, a przy tym najatrakcyjniejsze noclegi udało się nam znaleźć na stronie www.airbnb.pl.  Przykładowe, zarazem polecane przez mnie noclegi w Portugalii:

– Lizbona : prywatny pokój  https://www.airbnb.pl/rooms/854905

– Albuferia : apartament https://www.airbnb.pl/rooms/467713

Wskazówki:

Jeśli ktoś wybiera się na kilka dni do Porto czy Lizbony warto zastanowić się nad wynajęciem pokoju w prywatnym mieszkaniu. Ludzie w Portugalii są bardzo uprzejmi, więc jeśli mamy w mieszkaniu spędzać tylko noce, to czyjaś obecność w żaden sposób nie powinna nam  przeszkadzać. Przy tej opcji łatwo można znaleźć coś taniego blisko centrum, a przy tym mamy również dostęp do kuchni.

Przy długim wyjeździe, gdy panujemy kilka dni przeznaczyć tylko na wypoczynek warto dołożyć parę groszy i wynająć cały miejsce. W końcu jeśli chcemy poddać się całkowitej relaksacji, to po co mamy krępować się obecnością osoby trzeciej. Jeśli dodać do tego piękny widok i dobrą lokalizację, otrzymamy niezapomniane chwile – warte dużo więcej niż zainwestowane pieniądze.


Ceny Portugalia


Artykuły spożywcze

Chyba najpopularniejszymi miejscami na zakupy spożywcze są supermarkety PingoDoce (nasz odpowiednik Biedronki) oraz Lidl, ponadto w pierwszym z nich kupić możemy świeże ryby. Dodatkowo w każdej nawet niedużej miejscowości (np. Sagres) jest supermarket otwarty od rana do wieczora. W wielu dużych marketach, w tym Pingo Doce można również zjeść w restauracji działającej na zasadzie baru mlecznego, oraz kupić kawę, ciasto czy ciepłą przekąskę na wynos. Więcej informacji na stronie http://www.pingodoce.pt/.

Ceny wszystkich artykułów spożywczych kształtowały się podobnie jak w całej strefie euro. Nie przypominam sobie, aby coś było szczególnie drogie (prócz standardowo kremów do opalania).

Alkohol

Jeżeli chodzi o alkohole to oczywistym jest, że Portugalia słynie z porto i wierzcie mi na słowo, że  porto nigdzie nie smakuje tak dobrze jak w samym Porto – wieczorem nad rzeką Douro. Ceny tego trunku w sklepach zaczynają się od kilkunastu euro, a kończą nawet na kilkuset (mowa tu o butelkach, które mają ponad 100lat). Poza degustacją porto w Porto polecam, również portugalskie wina oraz piwa. Jeśli chodzi o wino to naszym fenomenem smaku, ceny i zawartości alk. było wino białe Azinhaga de Ouro 2013, które kupić można było w Lidlu, a którego cena wynosiła zawrotne 2€ (polecam również wino czerwone tego samego producenta). Ponadto w sklepach można dostać całą gamę białych i czerwonych win portugalskich, których cena nie przekracza 10€. Z piw polecam Sagres, które jako jedyne zapadło mi w pamięć… musiało więc być dobre, a przynajmniej najlepsze z próbowanych.

Restauracje

Mimo, że nie jestem fanem restauracji to z pełną premedytacją polecam Café Santiago F w Porto, gdzie można zjeść tradycyjne portugalskie danie – francesinha. Polecił nam ją miejscowy i faktycznie cieszy się duża popularnością, ponieważ po 20:00 goście musieli czekać w kolejce na stolik. Cena najbardziej wypasionej francesinhy wynosiła 12,5€ i trzeba być naprawdę głodnym żeby ją wchłonąć. Restauracja znajduje się tutaj

Można również śmiało wstąpić na posiłek, kawę czy piwo do jednej z restauracji nad rzeką Douro w dzielnicy Vila Nova de Gaia,. Polecam te przy ulicy Diogo Leite. Jedzenie i napoje są w przystępnych cenach, a widok… jest rekompensatą każdego wydanego euro. Osobiście polecam ogródki przed Sandeman Beira Douro. Cena dania na ciepło wynosiła tam ok. 7,5€, piwa dużego ok. 2€.

Warto, jeśli jest miejsce, wstąpić chociaż na kawę do romantycznej, eleganckiej i… drogiej  Majestic Cafe, tu powstawały książki o przygodach Harrego Potera. 


Pogoda Portugalia


Sezon wakacyjny w Portugalii trawa od maja do połowy października, a najtłoczniejszym miesiącem jest sierpień, w którym również Portugalczycy zwyczajowo wykorzystują swe urlopy. Zdecydowanie cieplejszą i mniej wilgotną częścią kraju jest jego południe (Algarve).

Jeśli chodzi o temperaturę wody to z własnego doświadczenia wiem, że nawet we wrześniu woda nie zachęca do kąpieli, przy czym tylko w osłoniętych zatokach południowego wybrzeża można sobie popływać.

Miesiąc

Temp. minimalna Temp.

maksymalna

Godziny słoneczne Temp. wody Wilgotność

%

Prawdopodobieństwo opadów %

Styczeń 8°C 17°C 6 14°C 82 29
Luty 9°C 18°C 8 15°C 77 24
Marzec 11°C 19°C 8 16°C 76 26
Kwiecień 12°C 21°C 10 16°C 72 24
Maj 15°C 24°C 10 17°C 75 17
Czerwiec 18°C 28°C 12 18°C 65 5
Lipiec 20°C 30°C 12 20°C 64 2
Sierpień 20°C 29°C 11 20°C 67 3
Wrzesień 18°C 27°C 9 21°C 76 13
Październik 16°C 24°C 8 19°C 78 32
Listopad 12°C 19°C 6 17°C 78 30
Grudzień 10°C 17°C 5 15°C 84 34

GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z PORTUGALII