Transport Malta

wpis w: Malta | 0

Transport


Komunikacja publiczna

Wybierając opcję komunikacji publicznej decydujemy się na podróżowanie autobusami, którymi można dojechać praktycznie w każdy zakątek państwa. Autobusy, wbrew powszechnej opinii na forach internetowych, jeżdżą według rozkładu ( + – 10min na długiej trasie –  na podstawie naszych doświadczeń). Autobusy są nowe, zadbane i przede wszystkim klimatyzowane (czasami aż za bardzo).

Ceny biletów – opcje biletów:

  • Bilet jednorazowy kupiony u kierowcy – 2€,  uprawnia do 2h przejazdu z przesiadkami;
  • Tallinja Explore Card – 21€ , nieograniczone przejazdy na 7dni;
  • Tallinja 12 Single Day Journeys –  15€, 12 przejazdów, z których każdy trwa 2h z możliwością przesiadki na dowolną linię; jeden bilet może być używany przez kilka osób;
  • Tallinja Card – karta, którą zamawia się wypełniając wniosek online ( tutaj ); wyrobienie i dostawa na terenie Malty jest bezpłatna, a adresatem może być np. hotel; kartę doładowuje się przez internet ( https://www.tallinja.com ); mimo zapewnień na stronie wyrobienie i dostawa karty trwa ok. 4 tygodni; dobra opcja dla osób, które planują dłuższy pobyt (bądź ponowne podróż w przyszłości); cena za przejazd 2h z możliwością przesiadki wynosi wówczas – 0,75€

Aktualny rozkład jazdy poszczególnych autobusów: ROZKŁAD JAZDY

Wskazówki:

– karty Tallinja za 21€ / 15€ kupić można na pewno w miastach: Valletta,  Bugibba oraz na Lotnisku (nie ma punktu sprzedaży na Gozo);

– 2h przejazd nie obowiązuje, gdy chcemy 2 razy skorzystać z tej samej linii (np. jedziemy po zakupy autobusem 309 i waracamy po 1h tą samą linią) – bilet zostanie skasowany dwukrotnie,

– na doładowania imiennej Tallinja Card bywają promocje doładowań ( np. przy doładowaniu za min. 10€, dostajesz dodatkowe 10€ na przejazdy).

 

Bus map Malta


Samochód

Ruch lewostronny! Drogi są w dobrej kondycji, a kierowcy kulturalni, jednak poruszanie się po ciasnych miejskich uliczkach z całą pewnością nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Jezdnie dwukierunkowe  mają czasami szerokość jednokierunkowej, toteż kierowcy muszą sami organizować sobie ruch wahadłowy.

Jeżeli chodzi o ceny wynajmu samochodów to zaczynają się przy kategorii A od 8€ za dzień (poza sezonem i u miejscowych firm). Praktycznie każda wypożyczalnia wymaga zabezpieczenia kartą kredytową 800€- 1200€. Cena paliwa wynosi ok. 1,3€/L, przy czym klasycznie diesel jest nieznacznie tańszy (ok. 0,10€).

Wskazówki:

– wynajmij auto przed przyjazdem, uprzednio dokładnie sprawdzając opinie wypożyczalni oraz warunki ubezpieczenia;

– jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ruchu lewostronnego to automatyczna skrzynia biegów będzie zdecydowanym ułatwieniem.


Promy

Z miejscowości Cirkewwa ( Malta ) do Mgarr ( Gozo ) przez cały dzień i noc pływają promy. Nie ma się nawet co wysilać o szukanie ich rozkładu, ponieważ gdy jeden odpływa to do przystani  dobija kolejny ( obserwacja z października ). Cena podróży w obie strony to 4,65€. Bilet można kupić wypływając z Cirkewwa ( bilet będzie ważny na powrót przez rok ) albo dopiero przy powrocie z Gozo na przystani w Mgarr.

 

Zostaw Komentarz