Transport Portugalia

wpis w: Portugalia | 0

Transport publiczny

Jeśli wybieramy się do Portugalii na kilka dni do konkretnego miasta, to polecam wynajem noclegu w pobliżu centrum i doraźne korzystanie z usług komunikacji miejskiej. W takich miastach jak Porto i Lizbona najwygodniej, i najszybciej jest poruszać się metrem, zaś w centrum miast zabytkowymi tramwajami. Jedynym minusem metra są godziny jego otwarcie, ponieważ kursuje w godzinach 6:30- 1:00. Bilety na metro  można nabyć w automacie na każdej stacji, często przy automatach znajdują się pracownicy, którzy pomagają w przypadku problemu, wątpliwości przy zakupie biletu.

Poniżej strony, na których można znaleźć aktualne ceny i mapy:

– Porto,  Metro –   http://www.metrodoporto.pt/en

              Autobusy – http://www.stcp.pt/en/travel/tariffs/prices/

– Lizbona, Metro – http://metro.transporteslisboa.pt/eng/customer-info/diagrams-and-maps/

Dokładny opis komunikacji miejskiej w Lizbonie znajdziesz tutaj 

Samochód

Osobiście, zwiedzając całą Portugalię, korzystałem z usług wypożyczalni samochodów http://www.auto-jardim.com/. Z samochodem nie miałem najmniejszych problemów, tak jak i jego zwrotem. Za 8 dniowy wynajem kat. C od 11 do 19 września (odebrałem w Porto przy lotnisku, oddałem w Albuferii) zapłaciłem 124,43€. Rezerwacji dokonywałem około miesiąca przed wyjazdem, konieczne było zablokowanie kwoty 1000€ na karcie kredytowej przy odbiorze samochodu (nie brałem przy tym żadnych dodatkowych ubezpieczeń wkładu własnego). Otrzymałem Forda Fiestę 2007r z silnikiem benzynowym 1,2, którego średnie spalenie wyniosło 7l/100km. Cena benzyny z Portugalii sprawdzisz tutaj

Poruszając się po Portugalii używałem dróg krajowych, dzięki czemu mogłem zwiedzić każde interesujące mnie miejsce nad wybrzeżem oraz uniknąć wysokich  opłat za autostrady. Poruszanie się po drogach krajowych, nie sprawia problemu (nawierzchnie są w dobrym stanie) i wcale mocno nie wydłuża podróży. Tym sposobem można pominąć temat autostrad zarówno na zachodnim wybrzeżu Portugalii (jadąc z Porto do Lizbony), jaki i całym Algarve.

Wskazówki:

– adres wypożyczalni AutoJardim w Porto – Rua Vasconcelos Costa, n.289, Maia,

– wynajem auta i oddanie w tej samej lokalizacji jest jeszcze tańsze,

– w moim przypadku, gdy oddawałem samochód w Albuferii, osoba dobierająca auto w wypożyczalni sprawdziła jedynie poziom paliwa (czy bak jest pełen), nie sprawdzała czy samochód ma jakieś dodatkowe uszkodzenia, a zablokowana kwota 1000€ na karcie kredytowej została mi odblokowana bez dodatkowych potrąceń.

Samolot

Jeśli chcemy przedostać się z np. z Faro do Porto, tak jak to było  w naszym przypadku warto zapoznać się z ofertą np. Ryanair. Za lot z tym przewoźnikiem z Faro do Porto zapłaciliśmy bowiem 19,99€ za osobę, co wcale nie było okazja cenową, lecz standardową ceną przy zakupie biletu z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

 

Zostaw Komentarz