Transport Trójmiasto

wpis w: Polska | 0

Samochodem po Trójmieście

Poruszanie się po trójmiejskich drogach nie powinno nikomu sprawić większych problemów, ponieważ wzdłuż całej metropolii ciągnie się jedna główna ulicą. Odbijając od niej w lewo lub w prawo możemy dojechać do wszystkich trójmiejskich atrakcji. Problemem jednak, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, może stać się znalezienie miejsca parkingowego lub korki (w godzinach szczytu).

Jeśli chodzi o wypożyczenie auta w trójmieście to zarówno ceny jak i oferta jest bardzo zróżnicowana. Znaleźć możemy znane światowe fimy, a także krajowe/regionalne wypożyczalnie, których nie wskażą popularne wyszukiwarki wypożyczalni aut. Z moich obserwacji wynika jednak, że te miejscowe są tańsze, a przy tym mają bardzo wysokie recenzje od klientów. Oto kilka gdańskich wypożyczali aut wybranych na podstawie opinii użytkowników gdzie, ceny wynajmu zaczynają się od 69 PLN za dobę:

Wskazówki:

najwięcej miejsc parkingowych w centrum Sopotu można znaleźć przy kortach tenisowych oraz Hali 100-lecia Sopotu – tutaj

– dodatkowo w sezonie letnim 2017 dla turystów odwiedzających Sopot otwarty – bezpłatnie jest parking przy Ergo Arenie (spod niego do centrum Sopotu dowożą specjalne meleksy kursujące co 20min)

– przy wypożyczaniu samochodu koniecznie należy zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia oraz ewentualne dokupienie zabezpieczenia wkładu własnego; sprawdzić wszystkie aktualne uszkodzenia pojazdu.


 

Komunikacja Miejska w Trójmieście

Komunikacja Trójmiejska, z mojej perspektywy, pozostawia wiele do życzenia. Największym jej problemem jest brak integralności systemów biletowych. Oddzielny rodzaj biletu ma Szybka Kolej Miejska ( SKM ) wraz z Pomorską Koleją Metropolitalną ( PKM ), inny rodzaj biletu będzie nam potrzebny na poruszanie się tramwajami i autobusami po Gdańsku, a jeszcze inny do tego by jeździć trolejbusami i autobusami po Gdyni. Sopot nie ma własnego systemu komunikacji miejskiej, na jego terenie kursują autobusy gdańskie (czerwone) bądź gdyńskie (niebieskie) – jaki autobus taki rodzaj biletu potrzebujemy. Całe szczęście nie ma strefowych biletów, istnieją tylko jedno-przejazdowe, bądź czasowe (60 min) pozwalające nam zmieniać linie autobusów, tramwajów czy trolejbusów.

Kolejny mankament to automaty biletowe ZTM i ZKM. Wprawdzie bilety można dostać w kioskach oraz nielicznych przystankowych automatach to brakuje bezgotówkowych automatów wewnątrz pojazdów. I chociaż bilet można kupić u kierowcy, to zapłacić za niego trzeba „drobnymi”. Automaty biletowe SKM (PKM) znajdziemy na każdej stacji, zaś kasy biletowe na wszystkich głównych punktach przejazdowych kolei.

Oto kilka sposobów jak uniknąć kolejek po bilety, nie szukać kiosku czy rozmieniać się na drobne chcąc kupić bilet u kierowcy :

  • Karta Turysty – karta dostępna w 3 pakietach i powalająca na wykupienie możliwości poruszania się w komunikacją w obrębie Trójmiasta – bez żadnych ograniczeń. Pakiety oraz ceny znajdziesz tutaj ; osobiście uważam, że jest to opcja dla tych, którzy chcą zobaczyć dużo w krótkim czasie
  • Inną opcją uniknięcia kolejek do kas czy szukania kiosku z biletami jest aplikacja skycash, gdzie możemy dokonać zakupu biletu online z urządzeń mobilnych
  • dla tych, którzy zostają dłużej, bądź chcą zakupić sam bilet metropolitalny (bez konieczności zakupu Karty Turysty) – cennik tutaj ; opcja nieco tańsza od Karty Turysty ale nie uprawnia do zniżek w muzeach, bilety możemy zakupić w każdej głównej stacji – kasy SKM oraz przez internet (wykaz tutaj

Dość jednak o negatywach… Niewątpliwym plusem jest to, że poruszanie się po trójmieście możemy ograniczyć tylko do SKM’ki (PKM przy dojeździe z lotniska). Jej linia prowadzi wzdłuż morza przez, wszystkie najważniejsze dzielnice trójmiasta i o ile nie „boimy” się trochę pochodzić to żaden inny środek transportu nie będzie nam potrzebny. Ponadto kolejka jest naziemna i kursuje tylko w dwie strony więc nie grozi nam pogubienie się w gąszczu podziemnych tuneli metra.

Wskazówki:

– do sprawdzania dojazdów do danych lokalizacji w trójmieście używam aplikacji jakdojadę.pl

– ceny biletów ZTM Gdańsk oraz mapę połączeń znajdziesz tutaj 

– ceny biletów ZKM Gdynia oraz mapę połączeń znajdziesz tutaj ; u kierowcy istnieje możliwość zakupu tylko karnetu biletów ( czyli 5 biletów ulgowych, kasując 2 ulgowe mamy jeden normalny)

– ceny biletów SKM w Trójmieście oraz mapę połączeń znajdziesz tutaj

– dodatkową atrakcją i to niedrogą może być przepłynięcie się tramwajem wodnym z Gdańskiej Starówki na Westerplatte, bądź Wyspę Sobieszewską (bilet normalny 10PLN/ ulgowy 5PLN); rozkład oraz mapa rejsu tutaj 

tramwaj wodny

Zostaw Komentarz