Transport USA

wpis w: USA | 0

Samolotem po USA

Podróżując po Sanach Zjednoczonych jesteśmy zmuszeni po pokonywania ogromnych odległości toteż loty samolotowe stają się nieodłącznym elementem zwiedzania tego wielkiego kraju. Jak przystało na USA mapa połączeń samolotowych oraz liczba linii lotniczych obsługujących loty krajowe jest bardzo duża. Warto przy tym wspomnieć, że mimo dużej konkurencji na rynku nie znajdziemy super tanich lotów, tak jak to bywa w przypadku Europy.

Zabierając się do wyszukiwania tanich połączeń lotniczych po USA, zaczynałem od wyszukiwania połączeń lotniczych przez wyszukiwarkę lotów. Do tego celu polecono mi stronę www.expedia.com. Po znalezieniu dogodnego lotu wchodziłem bezpośrednio na stronę najtańszego, proponowanego przewoźnika i dokonywałem zakupu biletów po nieco niższej cenie niż w wyszukiwarce.

Poniżej przykłady linii lotniczych u których możemy znaleźć najtańsze bilety:

  • Frontier Airlines (osobiście leciałem w obie strony z Chicago do Las Vegas z 1 sztuką bagażu rejestrowanego za 160$ w sezonie wakacyjnym). Oficjalna strona flyfrontier.com
  • Spirit Airlines – Oficjalna strona spirit.com
  • American Airlines – Oficjalna strona aa.com
  • United Airlines – Oficjalna strona united.com
  • Delta Airlines – Oficjalna strona delta.com
  • Virgin America – Oficjalna strona virginamerica.com

Wskazówki:

– za bagaż podręczny musimy dodatkowo zapłacić ( np. we Fontier bagaż podręczny kosztował 35$, rejestrowany ok.24kg – 30$)

– wszystkie linie mają podobny standard samolotów, więc nie ma się co obawiać, że zapłaciliśmy mało za bilet to polecimy w gorszych warunkach (typu starszy samolot, mniej miejsca na nogi)


Autobusem bądź Samochodem przez USA

Tanie przemieszczanie po USA mogą nam gwarantować linie autobusowe. Jednym z najbardziej znanych i najtańszych przewoźników w całych Stanach Zjednoczonych jest Megabus.com . Inną popularną i tanią linią obsługująca trasy po całych USA jest Greyhound.

Wyszukując połączeń autobusowych możemy posiłkować się wyszukiwarkami:

Wskazówki:

– przykładowa cena biletu z San Francisco do Los Angeles linią Megabus wynosi 10$/ osoba (bilet należy nabyć z około 2 tygodniowym wyprzedzeniem)

– ceny biletów w Greyhound również zaczynają się od 10$ przy trasach takich jak Los Angeles -> Las Vegas

– poruszanie się autobusem, jest dobrymi i tanim rozwiązaniem jeśli jesteśmy nastawiani na zwiedzanie miast

– jeśli chcemy kupić tańszy bilet, to czasem warto jest sprawdzić cenę z sąsiedniego przystanku; być może, bardziej nam się będzie opłacało dojechać do kolejnej stacji (mniej popularnej) i zakupić przy tym dużo tańszy bilet


Wypożyczenie Samochodu

Opcja, którą ja wybrałem poruszając się po zachodnim wybrzeżu USA. Samochód zapewnia komfort i szybkość podróżowania, zwłaszcza jeśli chcemy przemierzać pustynie czy zwiedzać Parki Narodowe.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wypożyczenie auta podróżując przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to pojawia się pytanie jaką firmę wybrać. Po długich poszukiwaniach wśród wielu wyszukiwarek internetowych zdecydowałem się skorzystać z usług wypożyczalni Alamo. W swoim wyborze nie byłem jednak odosobniony, bo każde biuro wypożyczalni  Alamo przeżywało prawdzie oblężenie, podczas gdy w innych nie było kolejek..

Wypożyczając auto w USA (na przykładzie Alamo) należy mieć ze sobie potwierdzanie rezerwacji online – zgłaszając się po samochód w biurze (możemy wówczas zadeklarować czy wybieramy opcję z przedpłaconym bakiem paliwa). Następnie dostajemy dokument, z którym udajemy się na wielki parking, aby kolejno, samemu,  wybrać auto z zadeklarowanej kategorii. Możemy wejść do auta, dokładnie obejrzeć, a jeśli już się na nie zdecydujemy to odpalić i wyjechać z parkingu. Weryfikacja zamówienia (sprawdzenie czy wyjeżdżamy autem prawidłowej kategorii) następuje na bramkach przy wyjeździe z parking.  

Wskazówki:

– polskie prawo jazdy jest honorowane 

– od realizacji transakcji w wypożyczalni niezbędna jest karta kredytowa; Blokowana jest na niej tylko kwota wynajmu (brak wkładu własnego). Jeśli chcemy zapłacić gotówką to przy zdaniu auta idziemy do kasy w biurze wypożyczalni i opłacamy rachunek gotówką, a na karcie następuje odblokowanie środków

– wypożyczalnie nie sprawdzają ubezpieczenia podróżnego, jednak aby legalnie podróżować po drogach to powinniśmy takowe posiadać, bądź wykupić przy wynajmie auta  (dodatkowe kilkanaście dolarów/dzień – Extended Protection) – jest to ubezpieczenie kierowcy np. w przypadku kosztów leczenia/ zgonu spowodowanego wypadkiem

– można się spotkać z informacja na stronie internetowej wypożyczalni, że po rejestracji otrzymamy zniżkę na wypożyczenie auta – informacja często bywa zwodnicza, ponieważ bez rejestracji portal proponuje niższe ceny (na przykładzie Alamo)

– wypożyczanie i zdawanie auta przypomina taśmę produkcyjną, ogromny przepływ samochodów, gdzie nikt się nie wczuwa w szukanie mikrouszkodzeń na karoserii samochodu (sam oddawałem ubłocony po brzegi samochód i nie dostałem nawet słowa upomnienia)  

– w różnych stanach obowiązują nieco inne ceny paliwa więc warto sprawdzić gdzie należy zalać do pełna, bądź wypożyczyć auto z pełnym bakiem; dla przykładu ceny benzyny w Californii są sporo wyższe od tych w Nevadzie

– mapa pokazująca aktualne ceny paliw w Stanach Zjednoczonych tutaj; warto przy tym pamiętać, że na stacjach przed parkami narodowymi, czy na trasie przez dolinę śmierci ceny benzyny są o wiele wyższe (1$- 2$ na galonie) 

– warto pamiętać, że w USA obowiązuje miara pojemności Galon= 3,8litra/ oraz mile = 1,6km, aktualnie najdroższe paliwo w USA kosztuje ok. 2,7zł/litr.

– nawet na największych autostradach obowiązują limity prędkości – 70-80 mil/h, polecam nie przekraczać dozwolonej prędkości powyżej 10mil/h względem dopuszczalnej (byłem świadkiem iście amerykańskiej sceny filmowej, gdzie na prostej po horyzont drodze w pogoni za Corvettą… nie wiadomo gdzie ukryty… z pobocza wyłania się radiowóz policyjny)

– wszystkie drogi i autostrady są bezpłatne (nie licząc tych, które prowadzą prze parki narodowe – płacimy za wjazd na teren parku); płatna jest także jazda po dodatkowych (ekspresowych) pasach ruchu na autostradach – rzadko spotykane

– nie bójcie się wypożyczać aut o dużej pojemności silnika (jeździłem 3 autami: Mustang 3.7L – spalanie 10l/100km trasa przy prędkościach 120 – 210km/h / Chevrolet Equinox 3.7L – nie pamiętam spalania, ale na trasie po przejechaniu 75mil wskazówka nawet nie drgnęła, a przy tym komfort jazdy jak w wygodnym fotelu przed telewizorem / Jeep Compass 2.4l – największe spalanie i ciągłe tankowanie, ponieważ przy jeździe na stromych podjazdach trzeba było mocno dodać gazu); poniżej foto wypożyczanych przez mnie aut.

– przykładowe ceny wynajmu w sezonie wakacyjnym: kategoria SUV (midsize SUV) – 50$/dzień; sport (convertible) – 70$/dzień (w tym ubezpieczanie Extended Protection; głównie nowe Mustangi lub Chevrolety Camaro)

Jeep CompassFord Mustang Cabrio 2016

Chevrolet Eqiunox

 

Zostaw Komentarz