Atrakcje

1.Wulkan Etna

Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalna atrakcja wyspy. Pytanie czy zasługuje na miano największej? Mimo tego, iż wielu sceptyków opowie się inaczej, to moim zdaniem wulkan zasługuje na numer 1 miejsc, które należy odwiedzić będąc na Sycylii. Rozmaitość kolorów, „marsjańskie” krajobrazy, oraz wyzwanie jakie niesie sama droga na szczyt, decydują o niezwykłości tego miejsca.

Pieszą wędrówkę na Etnę można podzielić na 3 etapy:

– etap I – trasa, którą pokonuje kolejka linowa, rozpoczyna się na wysokości ponad 1900 m n.p.m. (do którego możemy dojechać własnym samochodem; mapa ). Jej dystans to ponad 3km odcinek, po którego przejściu znajdujemy się na wysokości 2500 m n.p.m. Wymagania kondycyjne do pokonania tej trasy nie są wygórowane, chociaż kilka podejść zmusi nas do chwili odpoczynku.

Trasa na wulkan Etna, Sycylia

– etap 2 – trasa, którą pokonuje specjalny bus  z napędem 4×4 (dużo osób po wyjściu z kolejki pokonuje ten odcinek pieszo), trasa w moim przekonani najprzyjemniejsza z pośród wszystkich trzech, jest w prawdzie kilka długich podejść, jednak ich nachylenie jest stosunkowo niewielkie. Sam krajobraz, w porównaniu do odcinka pierwszego zmienia się diametralnie. Krocząc pod górę mamy wrażenie jakbyśmy znajdowali się w scenerii filmu since fiction.

Trasa na wulkan Etna, Sycylia

– etap 3 – odcinek rozpoczyna się w miejscu, w którym większość turystów kończy swoja przygodę (podziwiając znajdujący się nieopodal krater; foto Boczny Krater ), ponieważ tu dojeżdżają wspomniane wyżej autokary. Przejście tego odcinka oficjalnie jest zabronione bez odpowiedniego przewodnika, jednak większość osób nic sobie z tego nie robi – tak jak zrobiłem to ja (jedynym zabezpieczeniem przed wejściem na szlak, wiodący na szczytu wulkanu, jest osadzona na dwóch kijach żółta lina). Odcinek, jak i samo wejście na czynny wulkan pokonujemy na własne ryzyko… i tu zaczyna się frajda.. Trzeci etap należy do najbardziej wymagających. Ostatnie podejście potrafi zmęczyć nawet najwytrwalszych. Problemem jest bowiem stromość podejścia oraz grząski i sypki popiół wulkaniczny, którym pokryte jest zbocze, a w którym… niczym w piasku na plaży… zapadają nam się stopy. Ostatecznie wysiłek zostaje  nagrodzony, ponieważ na szczycie czekają nas widoki, barwy i zjawiska, których na co dzień nie zobaczymy.

Trasa na wulkan Etna, Sycylia

Wskazówki:

– koniecznie zabierz ze sobą wygodne buty oraz ciepłe ubranie (kurtka przeciwwiatrowa, czapka). Mimo tego, że temperatura powietrza na poziome morza wynosiła ok 27° C, to na wysokości 3300 m. n.p.m. spadała do 2-3°C (głównie ze względu na silny wiatr);

– na szczycie wulkanu oddychanie utrudnia wydobywająca się w wnętrza ziemi siarka;

– cały około 9km odcinek ( w dwie strony), wolnym tempem z licznymi przystankami na podziwianie krajobrazów, posiłek, odpoczynek zajmuje ok. 8h

– cała piesza trasa jest bezpłatna, nie musieliśmy płacić nawet za parking przy schronisku skąd rozpoczęliśmy swoją wędrówkę; przy opcji wykorzystania kolejki linowej + autokaru w dwie strony musimy zapłacić 65€ za osobę (oficjalna strona przewoźnika http://funiviaetna.com/ )

Szczyt wulkanu Etna, Sycylia


2. Riserva Naturale Orientata Monte Cofano

Rezerwat skupiony wokół masywu górskiego wyrastającego zaraz z linii brzegowej na wysokość 657 metrów (Monte Cofano). Zjawisko to tworzy nieco egzotyczny klimat, który docenią wszyscy miłośnicy przyrody. Cały wspomniany wyżej masyw górski można obejść nabrzeżnym szlakiem, na którego końcach czekają nas piękne piaszczyste plaże ( Cornino – jedna z najładniejszych plaż Sycylii). Miejsce szczególnie polecane dla osób ceniących sobie obcowanie z naturą oraz spokój z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Wskazówki:

– mapa

– bilet wstępu do rezerwatu wynosi 2€, w przypadku grup 1€; można jednak (nawet nieświadomie) ominąć budkę z biletami.

– wybierając się na wędrówkę po rezerwacie warto założyć wygodne buty ( wystarczą wygodne sandały),

– nabrzeżny szlak  mało wymagający kondycyjnie; można wejść również na szczyt – Monte Cofano,

– warto mieć ze sobą buty do wody, gdyż skały pokrywające linię brzegową są także przy wejściu do wody i stąpanie do nich nie należy do przyjemnych,

– fale oraz ostre skały zniechęcają, ale nieliczni decydują się na nurkowanie z maską.

Riserva Naturale Orientata Monte Cofano, Sycylia


3. Riserva Naturale Orientata dello Zingaro

Znajdujący się około 35km od rezerwatu Monte Cofano, rezerwat Zingaro oferuje po raz wtóry niezwykłe krajobrazy, gdzie z linii brzegowej wyrastają potężne formacje skalne sięgające aż po horyzont. Nabrzeżny szlak wiedzie przez 6 km, a na jego trasie możemy spotkać groty skalne, małe muzea oraz klimatyczne – kamieniste, plaże z lazurową wodą i mnóstwem rybek.

Wskazówki:

– mapa

– wejście na teren rezerwatu kosztuje 5€; pełen cennik i dodatkowe informacje na stronie rezerwatu www.riservazingaro.it

– plaże są kamieniste i mimo tego, że kamienie są gładkie to dla własnego komfortu warto zabrać buty do wody

– dobre miejsce do pływania z maską i fajką do nurkowania

Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, Sycylia


4. Agrigento – Dolina Świątyń (Valle dei Templi)

Kiedy znalazłem to miejsce, przygotowując się do wyjazdu na Sycylię nie sądziłem, że jest tak rozległe i urodziwe. Na Dolinę Świątyń warto więc poświęcić kilka ładnych godzin, by spokojnie przejść całość, zrobić zdjęcia i posiedzieć z chwilą… „zadumy”. Kompleks leży na wzniesieniu, z którego roztacza się panorama całej okolicy, a my przy odrobinie szczęścia możemy podziwiać piękny zachód słońca, które chowa się za horyzontem morza – wszystko to w otoczeniu starożytnych ruin. Ważny jest również fakt, że całość kompleksu otwarta jest po zachodzie słońca, a dzięki sztucznemu oświetleniu – budowle na tle ciemnego nieba, wyglądają jeszcze bardziej majestatycznie.

Wskazówki:

– mapa (wejście do kompleksu, z którego ja korzystałem) 

– cena biletu normalnego wynosi 10€; ulgowego 5€ (np. studencki); resztę informacji o miejscu możesz znaleźć na sronie http://www.parcovalledeitempli.it/

– po zmroku można nadal przebywać na terenie doliny; nie wiem na ile elastyczna jest obsługa obiektu jeśli chodzi o wypraszanie zwiedzających, my wychodziliśmy jednak po oficjalnej godzinie zamknięcia i nikt nas nie wypędzał.

Agrigento – Valle dei Templi


5. San Vito Lo Capo

Jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych oraz plaż na Sycylii. Nawet w październiku plaża po godzinie 11:00 zapełniała się turystami i nic w tym dziwnego, gdy na dużej piaszczystej plaży w kształcie półksiężyca otaczają nas palmy, góry oraz lazurowa woda o piaszczystym dnie oraz rozległej płyciźnie.

Wskazówki:

 mapa 

– miejscowość stanowi świetne uzupełnienie dnia dla wyprawy do rezerwatu Zingaro

– wszystkie parkingi wokół plaży oraz w miasteczku są płatne

Plaża San Vito Lo Capo, Sycylia


6. Palermo

Bez wątpienia najsłynniejsze miasto Sycylii. Jest stolicą kulturową i gospodarczą wyspy oraz dobrym przykładem typowego, dużego włoskiego miasta, z ciasnymi uliczkami, anarchicznym ruchem samochodowym i rzeszą turystów. Miasto, wbrew moim obawom, ma wiele do zaoferowania. Klimatyczne uliczki, kościoły, katedry oraz place (w tym mój ulubiony – Piazza Pretoria z Fontanną Pretoria w „roli głównej”) rekompensują nam trud dotarcie. Zwiedzanie starej części miasta jest bardzo proste, ponieważ wszystkie zabytki oraz atrakcje skupione są wokół ulicy Via Vittorio Emanuele. Toteż wchodząc przez bramę Porta Nuova ( mapa ), będącej częścią Palazzo dei Normanni (Pałacu Normanów) i kierując się w stronę morza, możemy „zahaczyć” wszystkie ciekawe miejsca.

Wskazówki:

– warto zobaczyć w Palermo: Pałac Normanów , Katedrę w Palermo wraz otaczającym ją placem, 

Fontannę Pretoria oraz pobliskie San Giuseppe dei Teatini, Chiesa di Santa Caterina, Santa Maria dell’Ammiraglio,

Przystań La CalaChiesa di S. Domenico e ChiostroMassimo Theater

– w centrum miasta panuje duże zagęszczenie ruchu przy stosunkowo małym respektowaniu przepisów prawa ruchu drogowego przez kierowców – przy jeździe samochodem na pewno nie będziemy się nudzić,

– ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania ( przy tym bezpłatne i blisko centrum )… mi się udało – oto lokalizacja

Piazza Pretoria, Palermo


7. Trapani

Zamiast rzucać danymi to tym mieście, chciałbym opisać jego największe (moim zdaniem) atrakcje. Otóż najciekawszym miejscem, nie będącym wcale częścią Trapani, wydało mi się małe miasteczko na wzgórzu nieopodal. Rzucające się w oczy, na tle Trapani – wzgórze, przyciąga uwagę już z daleka. Zachwyca architekturą budowli takich jak Castello di Venere czy wkomponowanym na zboczu Torretta Pepoli, klimatem małych uliczek, a przede wszystkim niezwykłymi krajobrazami z zabytkowymi budowlami na pierwszym planie. Ponadto do jego zwiedzenia nie potrzebujemy żadnego planu – parkujemy samochód przed brama główną i idziemy tam gdzie nas nogi poniosą, ostatecznie i tak wyjdziemy w tym samym miejscu – czyli na parkingu.

Drugim z takich miejsc jest „serce” miasta Trapani, czyli jego stare miasto. Najciekawsza część zaczyna się od ulicy Via Torre Arsa i rozciąga w stronę morza. Jej główną ulicą (deptakiem) jest Corso Vittorio Emanuele, zakończone Palazzo Senatorio – Palazzo Cavarretta ( mapa ), na ulicy tej znaleźć możemy liczne restauracje oraz zabytkowe kościoły.

Wskazówki:

– wejście do zamku Castello di Venere jest możliwe w godzinach 9:00 – 17:30; cena wstępu 3€

– stara część miasta Trapani jest stosunkowo niewielka więc można ją obejść wzdłuż i wszerz w 2-3h

– aby zobaczyć panoramę miasta warto udać się na koniec cypla, na którym znajduje się budynek Villino Nasi

– targ rybny znajduje się tutaj 

Castello di Venere, Erice, Sycylia


8. Grotta Mangiapane

Zlokalizowana na terenie miejscowości Custonaci grota to świetne miejsce, aby zobaczyć trochę historii oraz podziwiać kunszt zwykłych budowniczych, którzy tak sprytnie wkomponowali proste budynki w skalną grotę. Miejsce niecodzienne, przy tym fajna alternatywa dla dzieci, które mogą wszystkiego dotknąć, a nawet pogłaskać zwierzęta takie jak – osły, konie, kozy.

Wskazówki:

– lokalizacja ; należy wcześniej dobrze ustawić GPS, ponieważ drogi dojazdowe są słabo oznaczone i na końcowym odcinku nieutwardzone

– bilet wstępu 3€; otwarte do zachodu słońca.

Grotta Mangiapane, Custonaci


9. Syrakuzy

Stare centrum miasta mieści się na małej wysepce Ortigia ( Isola di Ortigia ), połączonej z resztą miasta dwoma mostami. Sam fakt lokalizacji starówki ułatwia zwiedzanie, a wypełniona po brzegi budynkami wysepka stanowi świetny punkt wypadowy dla osób lubiących klimatyczne miasta.

Isola di Ortigia, Syrakuzy


Transport

 

Transport publiczny

Niestety niewiele mogę doradzić w tej kwestii, ponieważ mój pobyt był zbyt intensywny, abym mógł pozwolić sobie czasowo na podróżowanie autobusami czy pociągami. W opiniach wielu osób na forach, a także moim (wynikających z obserwacji ruchu drogowego) polecane jest wynajęcie samochodu. Nie opowiadam się za transportem publicznym, ponieważ podczas pobytu nie widziałem zbyt wielu autobusów (nie licząc tych w Palermo) oraz nie przypominam sobie chociażby jednego pociągu, który byśmy mijali w trakcie podróży. Ponadto samo trzymanie się przez kierowców rozkładu jest w transporcie publicznym problemem – według informacji znalezionych w sieci. Oczywiście jeśli spędzamy nasz wyjazd w jednej lokalizacji i chcemy dostać się z lotniska do lokum, bądź na plaże to transport publiczny będzie sensownym rozwiązaniem.

Wskazówki:

– pociągi sprawdzisz  http://www.trenitalia.com/  

– strony internetowe trzech przewoźników autokarowych operujących na Sycylii

http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

http://www.interbus.it/

http://www.saistrasporti.it/

Samochód

Osobiście korzystałem z usług wypożyczalni Maggiore i z tego co widziałem po przylocie to była ona najbardziej obleganą wśród wszystkich dostępnych na lotnisko w Trapani. Wypożyczenie auta kategorii C (otrzymałem Renault Clio 1.2DCI / 2016r) kosztowało mnie około 500zł – dwóch kierowców w cenie. Natomiast na miejscu zdecydowałem się na pełne ubezpieczenie wkładu własnego, które kosztowało 23€/dzień – przy jego wykupieniu zostało mi zablokowanie 300€ na karcie kredytowej (między innymi na pokrycie kosztów owego ubezpieczenia). Po zdaniu samochodu kwota została mi zwrócona. Jeśli nie zdecydujemy  się na rozszerzony pakiet ubezpieczenia przyjdzie nam zostawić na kredytówce zabezpieczenie w wysokości 1000€.

Jeśli chodzi o samo poruszanie się po drogach międzymiastowych to nie sprawia ono większych trudności, a stan jezdni większości dróg jest naprawdę dobry. Gdzie więc haczyk? Otóż zabawa i samowolka kierowców zaczyna się w miastach. Praktycznie nie istnieją pasy ruchu i zapomnieć możemy o zasadzie zachowania bezpiecznej odległości przy jeździe czy parkowaniu. Prawie wszystkie samochody noszą na swojej karoserii znamiona takiej właśnie jazdy…

Wskazówki:

– jeśli niewielką część naszej podróży zamierzamy spędzić w większych miastach to można zaryzykować bez wykupywania dodatkowego ubezpieczenia; osobiście oddałem auto w nienaruszonym stanie, a przejechałem całą wyspę 

– warto sprawdzić popularne portale oraz oficjalna stronę wypożyczalni; np. w cenie oferowanej prze rentalcars.com miałem dodatkowego kierowcę bez dopłat,

– jeśli używamy pośrednika np. rentalcars.com to przy wykupieniu ubezpieczenia wkładu własnego na jego stronie musimy liczyć się z tym, że kwota zablokowana na karcie przez wypożyczalnię (przy odbiorze auta) się nie zmniejszy od standardowej (czyli np. 1000€). W razie kraksy, wypożyczalnia obciąży nas kosztami, o których zwrot kolejno ubiegamy się u pośrednika, np. rentalcars.com; jedynym plusem w tym wypadku jest to, że na stronie pośrednika ubezpieczenie wkładu własnego wynosi około 10€/dzień.


Noclegi Sycylia

Szukając noclegów na Sycylii musimy mieć świadomość, że baza noclegowa dużych sieci hotelowych nie jest tak rozbudowana jak w innych turystycznych zakątkach Europy. Mi akurat fakt ten przypadł do gustu, ponieważ do pełni podróżowania, prócz zwiedzania nowych miejsc, lubię spędzić trochę czasu z „tubylcami”. Bazę noclegową na wyjeździe skupiłem więc wokół wynajmu prywatnych kwater (apartamentów, mieszkań itp.). W tym temacie jest spore pole do popisu, jeśli chodzi o liczbę ofert dostępnych w internecie. Osobiście wszystkie swoje noclegi zarezerwowałem na airbnb.com, a ponieważ wszyscy uczestnicy mojej podróży nie mieli jeszcze konta na tym portalu więc otrzymali zniżkę na podróże, a ja dodatkowe pieniądze za każdy ich wykorzystany nocleg.

Oto miejsca, które ja wybrałem i z których jestem wielce zadowolony:

– miejscowość Custonaci – piętrowy dom z tarasem na I piętrze urządzony w tradycyjnym włoskim stylu, świetna gospodyni wzbogacająca pobyt o codzienne „typowo włoskie” śniadania, rewelacyjna lokalizacja do zwiedzania pobliskich rezerwatów i plaż (max 4 osoby)  https://www.airbnb.pl/rooms/1662123

– miejscowość Modica – bardzo dobre, niskobudżetowe miejsce na odludziu do tego żeby zatrzymać się na nocleg w drodze z zachodu na wschód wyspy; dobrze wyposażone, klimatyczne i ładnym widokiem (max 4 osoby) – https://www.airbnb.pl/rooms/8230511

– perfekcyjne jeśli chodzi o zestawienie cena – jakość; 4 pokojowe mieszkanie z 2 łazienkami i wielkim balkonem okalającym całe lokum, a co najważniejsze widokiem na Etnę i częściowym widokiem na morze (max 6 osób) –  https://www.airbnb.pl/rooms/13856978

_DSC2080


Ceny Sycylia

Artykuły spożywcze

Jeśli planujemy niskobudżetowy wyjazd to z całą pewnością nie pogrążą nas wydatki na żywność. Na wyspie znajdują się markety popularnej w Europie sieci LIDL, w których ceny produktów są zbliżone do tych polskich. Oczywiście istnieją pewne wyjątki i różnice . Jeśli nie jesteśmy jednak w pobliży dużego miasta, to nie ma się czym przerażać, ponieważ ceny w mniejszych marketach też nie są wygórowane, a dodatkowo możemy w nich dostać np. różne rodzaje włoskich oliwek czy serów na wagę. Inną fajną alternatywą zakupów w „tradycyjnym” wydaniu są rynki na wolnym powietrzy. Nie trzeba się wcale starać by je znaleźć. Są w każdym większym mieście usytuowane w miejscu największych  skupisk ludności, np. port Trapani – targ rybny; Syrakuzy – targowisko znajduje się zaraz przy wejściu na wysepkę Ortigia; mapa.

Jedno jest pewne – tych co nie boja się samodzielnego gotowania, lubią makarony w różnych wydaniach, włoskie sery czy pieczywa, warzywa i owoce żaden ponadstandardowy wydatek nie czeka.

Restauracje

Jeśli mowa u lokalach gastronomicznych, barach i  restauracjach to cenowo nie odbiegają od standardów zachodniej Europy. W październiku ceny nawet w lokalach „zlokalizowanych turystycznie” były bardzo przystępne. Na przykład podczas spaceru po wyspie Ortigia, zachodząc do napotkanej po drodze restauracji za 4 pizze (30cm) oraz napoje (piwo, cola) zapłaciliśmy około 35€ ( w tym 4x 1,5€ opłaty serwisowej). Restaurację  Antica Porta polecam, a znajduje się ona tutaj.

Napoje

Nieodłącznym partnerem Włocha jest kawa parzona( w warunkach domowych) w tradycyjnych kawiarkach – zwanych kafetierkami. W każdym miejscu gdzie wykupiony mieliśmy nocleg owe urządzenie wraz z zapasem kawy było standardem wyposażenia kuchni.

Innym nieodłącznym napojem kojarzącym się z Włochami i będącym elementem ich kultury są oczywiście wina. Tu niewyrafinowany smakosz – entuzjasta (czyt. ja ) zaspokoi swoje potrzeby nawet w LIDlu. Skąd to stwierdzenie, a no stąd, że nawet w tym popularnym supermarkecie 2/3 – bogato zastawionych winami półek sklepowych stanowią wina Włoskie. Ponadto przedział cenowy tych win zaczyna się już od około 2€ , a kończy w granicach 15€.

Wskazówki:

– wody z kranu nie poleca się do picia na Sycylii, nawet miejscowi nie używają jej do parzenia kawy

– jeśli lubimy soki i napoje gazowane to ich cena np. w LIDLu jest sporo niższa niż w małych sklepach.


Pogoda Sycylia

Odwiedzić wyspę zdecydowałem się w pierwszej połowie października i był to strzał w dziesiątkę. Pogoda nadal była rewelacyjna 27°C – 32°C, przy czym temperatura wody ponad 20°C – niezależnie o tego w jakim rejonie wybrzeża się znajdowałem. Jeśli mowa o deszczu to padał on tylko raz w nocy (podczas tygodniowego pobytu), a na niebie przez większość dnia królowało słońce. Dodatkowymi plusami wybrania jesieni (wrzesień/ październik) na podróż na Sycylię jest:

  • zdecydowanie mniejsza ilość turystów zarówno w miastach, jak i plażach czy rezerwatach
  • brak śniegu na Etnie
  • ciepła woda w morzu
  • roślinność w wielu miejscach nadal się zieleni
  • niższe ceny

Jeśli chodzi o podróż w miesiącach wakacyjnych to temperatura na wyspie waha się w granicach 40°C, przy czym w rejonie górskim jest nieco niższa. Ponadto lipiec i sierpień są miesiącami największego oblężenia turystycznego – zwłaszcza sierpień, gdy dużo Włochów wykorzystuje swe urlopy.

Dobrymi miesiącami na odwiedzenie wyspy są także maj i czerwiec, wówczas jednak musimy się liczyć z tym, że pluskanie w wodzie nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Miesiące od końca października do marca są ogólnie odradzane z powody niższych temperatur, ale przede wszystkim gwałtownych i ulewnych deszczy, które w tym okresie nawiedzają wyspę. Rzecz jasna wszystko to kwestia gustu i szczęścia… kto wie może i w tych miesiącach ktoś trafi na super pogodę – w odniesieniu do tej panującej w tym okresie w Polsce.


GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ Z SYCYLII